Volby v Dolním Sasku vyhrála podle odhadu SPD před CDU

Nedělní předčasné zemské volby v Dolním Sasku vyhráli podle upřesněného odhadu veřejnoprávní televize ZDF sociální demokraté před demokraty křesťanskými. Do zemského sněmu jdou také Zelení, svobodní demokraté (FDP) a protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD). Na pokračování dosavadní vlády sociální demokracie (SPD) a Zelených výsledek podle všeho stačit nebude.

SPD upřesněný odhad přisoudil 37,2 procenta hlasů, Křesťanskodemokratické unii (CDU) kancléřky Angely Merkelové 34,7 procenta. Pokud konečné výsledky potvrdí současné odhady, bude zemské hlasování představovat výrazné povzbuzení pro sociální demokracii, která letos prohrála už troje zemské volby a v těch parlamentních před třemi týdny dosáhla nejhoršího výsledku od druhé světové války, když dostala jen 20,5 procenta hlasů.

Potěšena zřejmě nebude CDU, která v parlamentních volbách také výrazně oslabila a ještě před několika týdny byla jasným favoritem nedělního hlasování. Její volební lídr Bernd Althusmann, jehož strana byla poslední tři volební období v Dolním Sasku nejsilnější, už připustil, že očekával lepší výsledek a blahopřál SPD.

Třetí nejsilnější silou v zemském sněmu by s 8,4 procenta měli být Zelení, následovaní svobodnými demokraty se 7,1 procenta. Obě strany podle odhadů zaostaly za předvolebními průzkumy, které jim dávaly šanci až na deset procent hlasů. Zelení navíc proti minulým volbám ztratili více než pět procentních bodů.

Do parlamentu druhé největší a čtvrté nejlidnatější spolkové země poprvé pronikne AfD s 5,8 procenta hlasů. Protestní strana tak už bude zastoupena ve 14 ze 16 zemských sněmů. Těsně před hranicemi parlamentu nejspíš zůstane Levice se 4,6 procenta.

Dosavadní, poměrně oblíbený premiér Stephan Weil (SPD), který výsledky považuje za obrovský úspěch své strany, bude mít nyní v zásadě dvě možnosti, jak sestavit vládu. Buď se může pokusit dát dohromady koalici se Zelenými a svobodnými demokraty, nebo velkou koalici s CDU.

Hlasování v Dolním Sasku se mělo původně uskutečnit až za několik měsíců, plány politiků ale v srpnu zkřížila poslankyně Zelených Elke Twestenová, která se rozhodla vstoupit do řad křesťanských demokratů. Vláda SPD a Zelených v ten moment ztratila většinu jediného hlasu v zemském parlamentu. Strany se pak shodly na tom, že nastalou situaci mohou vyřešit jen předčasné zemské volby.

 

 

Zdroj: ČTK

Volby v Dolním Sasku vyhrála podle odhadu SPD před CDU Foto: SilviaJa / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. 15. nejvytíženějších letišť Evropy

    Společnost ·

    Evropský statistický úřad Eurostat publikoval údaje o nejvytíženějších evropských letištích. Jaká města v uplynulém kalendářním roce odbavila největší podíl cestujícíc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.