Volby 2017. Mzdy: Komu chtějí přidat strany, které uspějí ve volbách?

S pravidelným zvyšováním minimální mzdy počítá většina stran, které by se v říjnových volbách chtěly dostat do Poslanecké sněmovny. Výrazné polepšení co se výdělku týče slibují učitelům, přidávat ale chtějí i pracovníkům v sociálních službách, lékařům a zdravotním sestrám.

Zvýšení minimální mzdy ve svém aktuálním programu zmiňuje například ČSSD, TOP 09, Piráti, Zelení i SPD. ČSSD usiluje o zvyšování minimální mzdy dlouhodobě.

ČSSD chce, aby do roku 2022 dosáhla minimální mzda alespoň 16 tisíc korun a průměrná mzda přinejmenším 40 tisíc korun. TOP 09 by příjmy zaměstnanců chtěla zvýšit díky snížení daní. Markéta Pekarová Adamová tvrdí, že je potřeba nechat lidem více peněz v peněžence. Podobně jako TOP 09 vidí situaci ohledně minimální mzdy také KDU-ČSL.

"Zavedeme důstojnou minimální mzdu nad hranicí chudoby ve výši 60 % mediánové mzdy," uvádí ve svém programu Strana zelených. Podle průměrné mzdy by nejnižší výdělek zvedalo hnutí Svoboda a přímá demokracie. KSČM ve svém programu slibuje: "Prosazení práva na práci a spravedlivé odměňování za ni. Zastavení stagnace reálné úrovně mezd a platů pracujících a řešení nepřiměřených rozdílů v odměňování." Komunisté by postupně chtěli minimální mzdu zvýšit na padesát procent průměrné mzdy.

Pavel Chleborád z hnutí Referendum o EU vidí řešení problému nízké minimální i průměrné mzdy skrze daňovou reformu: "Český stát bere zaměstnancům až 70 procent jejich celkového měsíčního výdělku na daních a odvodech. Můžeme je snížit reformou daňové soustavy. Tu ovšem nejsme schopni provést, neboť je vázána na legislativu EU, která určuje základní pravidla. Proto prosazujeme Referendum a vystoupení Česka z EU," říká Chleborád.

Učitelé, těšte se!

Kantorům slibují výraznější zvýšení výdělku téměř všechny hlavní strany. Podle ČSSD a lidovců by měli do příštích voleb v roce 2021 pobírat 130 procent průměrné mzdy ve státě. Letos v prvním čtvrtletí to odpovídalo zhruba částce 36.260 korun.

STAN chce, aby státní rozpočet už na další rok počítal s tím, aby učitelé dostávali kolem 45.000 korun. "Prosadíme průměrný plat učitele minimálně 35 000,– Kč," slibuje voličům v programu ODS. Šéf ANO Andrej Babiš ve své knize sní o tom, že kantoři budou vydělávat tolik jako právníci a lékaři.

Zlepšení příjmů lidí v sociálních službách v programu zmiňují ČSSD, ODS, TOP 09, Piráti, Zelení i SPD. Podle ČSSD by pracovníci, kteří se starají o seniory či postižené, měli vydělávat tolik jako ve zdravotnictví. Podle Zelených by sestry v domovech pro seniory měly mít tarif 25.000 korun. Realisté ve svém programu slibují: "Zvýšíme platy mladým lékařům, abychom zastavili jejich odliv do zahraničí. Změníme systém finančního ohodnocení lékařů s důrazem na kvalifikaci, význam oboru, kvalitu práce a délku praxe."

Lékařům, sestrám a dalším profesím ve veřejném sektoru by přidávali Starostové, Zelení, ČSSD či SPD. TOP 09 by ráda dosáhla toho, aby doktoři vydělávali trojnásobek průměrné mzdy. Podle ODS, Pirátů, TOP 09 by se zvedly příjmy zaměstnanců díky snížení daní.

Už v příštím díle naše volebního speciálu Volby 2017 rozebereme téma: Členství v EU. 

Volby 2017. Mzdy: Komu chtějí přidat strany, které uspějí ve volbách? Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Jaký postup zvolí Trump směrem k Íránu?

    Společnost ·

    Tým bezpečnostních poradců Bílého domu doporučil prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby odvolal podporu jaderné smlouvě s Íránem, ale zároveň neobnovil sankce, které dohod…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.