Věnujte se při sportu i studiu, radí Martin Doktor mladým sportovcům

Pro vrcholového sportovce je většinou těžké přejít po skončení své sportovní kariéry do civilního života. O tom, že nelze spoléhat pouze na štěstí, ví své i dvojnásobný olympijský vítěz v kanoistice Martin Doktor. V pořadu Myšlení první ligy proto mladým sportovcům radí pokračovat ve studiu i při sportu. 

Co vám dal sport do civilního života?

Hrozně moc i takové detaily, které mě někdy štvou. Já když někdy nepřijdu na čas, tak mám nervy i přes to, že to není někdy úplně podstatné. Jsem zvyklý... Taky to, že vím, že za vším, co se povede, je obrovská práce. To také v životě pomůže. Určitě ještě taký dar improvizace, což musí mít všichni sportovci.

Vám se velice úspěšně podařilo z kariéry olympijského vítěze přejít na kariéru civilní. Co byste poradil sportovcům, kteří odejdou z aktivní kariéry. Co jsou klíčové faktory úspěchu.

 Začnu obráceně. Člověk vždy potřebuje mít trochu štěstí. Já měl štěstí na lidi. Ta rada každopádně směřuje k těm mladším, a to, aby u sportu dělali nějaké studium a věnovali se něčemu dalšímu. Myslím, že věnovat se jen sportu není dlouhodobě dobré. V životě se to hodí...Věřím tomu, že kdybych neměl vystudovanou Fakultu tělesné výchovy a sportu na Univerzitě Karlově, tak bych asi nedostal tu šanci na olympijském výboru. Ač se může zdát, že je někdy člověk chytrý přirozeně a může dělat řadu věcí bez studia, tak to studium člověka také něco naučí. Nejen vědomosti.

Co vše obnáší funkce sportovního ředitele olympijského výboru?

Těch věcí je hodně. Není to jen o funkci sportovního ředitele, je to o celém sportovním úseku a o celém olympijském výboru, který připravuje řadu různých projektů. Samozřejmě jsou nejviditelnější olympijské hry. Z mé funkce jsem šéf jednotlivých výprav na olympijské hry, takže ten základ je samotná příprava olympijských výprav. Dřív se říkalo, že je olympiáda jednou za 4 roky. Bacha, ono je to jednou za dva roky a mezi tím máme ještě mládežnické evropské olympiády, ty jsou vždy v lichém roce dvě. V roce kdy je v uvozovkách velká olympiáda, tak je vždy světová mládežnická olympiáda toho druhého gardu. 

 

 

 

Článek obsahuje pouze části rozhovoru. Celý rozhovor Jana Mühlfeita s  olympijským vítězem v kanoistice a současným sportovním ředitelem Českého olympijského výboru si můžete poslechnout v playeru výše.

Pravidelné rozhovory s hosty rozvojového kouče, mentora a také bývalého prezidenta společnosti Microsoft pro Evropu Jana Mühlfeita na téma osobního rozvoje uvádíme v pořadu Myšlení první ligy na rádiu ZET každé pondělí po 10:45. 

 

 

Zdroj: Zet

Věnujte se při sportu i studiu, radí Martin Doktor mladým sportovcům Foto: Martin DOKTOR a Jan MÜHLFEIT; Zdroj: Zet

reklama

Další články

  1. V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

    Byznys ·

    Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale nechávají na největších polích nedokončen rekordní počet …

  2. Pět map demonstrující limity čínské moci

    Společnost ·

    Východní Asie se dělí na čtyři části. Konkrétně jde o pacifické souostroví, čínskou pevninu, Korejský poloostrov a Indočínu. Východní Asie je, co se týče hospodářství,…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.