Vnitro do měsíce předloží vládě zákon o povýšení práva použít zbraň

Ministerstvo vnitra by mělo do měsíce předložit vládě návrh ústavního zákona, podle něhož by se mělo povýšit právo použít legálně držené zbraně k zajištění bezpečnosti Česka. V nedělních Otázkách Václava Moravce České televize to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle něj zatím uvnitř vlády nepanuje shoda, proti jsou ministerstva vedená hnutím ANO.

Ministr připustil, že návrh je částečnou reakcí na směrnici EU o držení zbraní, která plánuje zpřísnit podmínky pro držení zbraní. Uvedl, že chystá žalobu k Soudnímu dvoru EU. „Uděláme všechno pro to, aby ta směrnice nebyla součástí českého práva,“ řekl Chovanec.

Vnitro chce ústavní zákon prosadit ještě do konce mandátu vlády. Má v úmyslu umožnit lidem bránit se proti teroristům například při útocích, jako byly loni nákladními automobily v Nice a v Berlíně. V okamžiku takových útoků jsou podle něj možnosti státních orgánů účinně a rychle zabránit ztrátám na životech a dalším škodám omezené. Proto chce umožnit provést obranný zásah i majitelům legálně držených střelných zbraní.

Chovanec uvedl, že od návrhu nehodlá ustoupit, i když vyvolal politickou bouři. Je přesvědčen, že jde o „zdravý rozum“. „Budu se snažit přesvědčit kolegy o tom, že pravda je na straně ministerstva vnitra,“ řekl Chovanec. Návrh je podle něj vypracovaný, i když se shoda zatím nenašla. „Nechci tady zavádět žádný divoký západ. My chceme, aby prověření lidé měli možnost se podílet na zajištění bezpečnosti země,“ uvedl Chovanec.

S ministrem v debatě kolem ústavního zákona nesouhlasil europoslanec Stanislav Polčák (TOP 09). „Myslím si, že to je nezodpovědné,“ řekl Polčák. Podle něj takové právo nemá zakotven žádný jiný stát EU. „Stávající legislativa funguje, proč to povyšovat do ústavního práva,“ ptal se Polčák. Europoslanec také uvedl, že evropskou směrnici nepodpoří a je také možné, že neprojde.

 

 

Zdroj: Zet

Vnitro do měsíce předloží vládě zákon o povýšení práva použít zbraň Foto: Milan CHOVANEC; Zdroj: ČTK/Doležal Michal

reklama

Další články

 1. Merkelová hodlá s Trumpem usilovat o kompromis

  Společnost ·

  Německá kancléřka Angela Merkelová dnes v reakci na páteční inaugurační projev nového amerického prezidenta Donalda Trumpa uvedla, že bude vždy usilovat o kompromis a …

 2. Trump krátce po inauguraci omezil Obamacare

  Společnost ·

  Nový americký prezident Donald Trump podepsal krátce po páteční inauguraci v Oválné pracovně Bílého domu první exekutivní příkaz. Nařizuje v něm federálním orgánům min…

 3. Trump složil slib, stal se americkým prezidentem

  Společnost ·

  Donald Trump dnes před washingtonským Kapitolem složil slavnostní slib do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse a započal tak svou prezidentskou éru. Před…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.