Válka na Ukrajině ovlivnila podle UNICEF životy půl milionu dětí

Dva roky bojů mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty na východě Ukrajiny hluboce ovlivnily životy zhruba 580 tisíců dětí, informoval o tom Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF). Každé třetí z těchto dětí, tedy asi 200 000, potřebuje podle organizace odbornou péči v podobě psychologické a sociální podpory.

„Dva roky násilí, ostřelování a strachu zanechaly nesmazatelnou stopu na tisících dětech na východě Ukrajiny. Jak konflikt pokračuje, musíme obstarat jejich naléhavé potřeby,“ uvedla Giovanna Barberisová, která je představitelkou UNICEF na Ukrajině. Znepřátelené strany vyzvala, aby zajistily, že se dětem bezpečně a bez překážek dostane potřebné pomoci.

UNICEF letos vyzval k vydělení dodatečných 54,3 milionu dolarů (asi 1,32 miliardy Kč) na humanitární pomoc pro nejzranitelnější děti ve válkou postižené oblasti.

Organizace v prohlášení připomněla, že 215 000 dětí přišlo o své domovy, každá pátá škola ve válečné zóně byla zničena. Loni přišlo o život více než 20 dětí a dvakrát tolik zraněno, nejčastěji vinou min či nevybuchlé munice. Skoro dvě desetiletí po oficiálním vymýcení obrny na Ukrajině se tato nemoc znovu objevila.

UNICEF na východě Ukrajiny mimo jiné v současnosti zajišťuje podporu pro více než 46 000 dětí, distribuoval školní potřeby pro více než 200 tisíc dětí, obstaral léky pro 8000 lidí nakažených virem HIV, včetně dětí, jakož i testy na HIV/AIDS pro 31 000 těhotných žen a zajistil očkovací látky proti obrně pro skoro pět milionů dětí.

 

 

Zdroj: ČTK

Válka na Ukrajině ovlivnila podle UNICEF životy půl milionu dětí Foto: Radiokafka / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Pražský hotel President koupil ruský investor

    Byznys ·

    Pražský pětihvězdičkový hotel President odkoupil loni od španělské společnosti Comar ruský investor Rafik Gasanov. Ten už v Česku vlastní například golfový resort Cihe…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.