Vlády ČR a Izraele jednají o obchodu a bezpečnosti

Vlády Česka a Izraele dnes v Jeruzalémě jednají o vzájemném obchodu, bezpečnosti, zdravotnictví, cestovním ruchu a o kulturní spolupráci. Očekává se podpis sedmi memorand. Za českou stranu se mezivládních konzultací účastní premiér Bohuslav Sobotka a sedm ministrů. Předseda české vlády se po schůzkách s prezidentem Reuvenem Rivlinem a předsedou parlamentu Julim Edelsteinem dnes sejde i s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

V Jeruzalémě jsou kromě Sobotky ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministryně práce Michaela Marksová, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, ministryně školství Kateřina Valachová, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ministr životního prostředí Richard Brabec a ministr kultury Daniel Herman.

Členem delegace je i ředitel Národního bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil. „Izrael je významný partner v oblasti bezpečnosti, máme intenzivní spolupráci ministerstev obrany, bezpečnostních složek,“ vysvětlil novinářům jeho účast Sobotka. NBÚ je aktivní právě v oblasti kybernetické bezpečnosti, dodal.

Ministr obrany Martin Stropnický svou účast zrušil kvůli páteční rezignaci svého protějšku Mošeho Jaalona, jednání o bezpečnosti se tak uskuteční na úrovni premiérů. "My jsme se dohodli, že nemá cenu, aby teď (Stropnický) do Izraele jezdil. Má cenu, až bude jmenován nový ministr obrany, sejít se s ním," uvedl Sobotka.

Program ministrů při jednodenní návštěvě v Izraeli uzavře plenární zasedání, hlavní pasáží je však podpis sedmi memorand, který mu bude předcházet.

Česko patří mezi jednoho z nejbližších spojenců Izraele v Evropě. I když se současná Sobotkova vláda snaží hledat vyváženější pozici vůči Palestincům než dřívější pravicové kabinety, její vztahy s Izraelci jsou stále vysoce nadstandardní.

První mezivládní konzultace s Izraelem se uskutečnily v roce 2011 v Jeruzalémě, další o rok později v Praze. Naposledy se kabinety setkaly v Jeruzalémě před dvěma lety. Letošní konzultace měly původně být v Praze, ale kvůli programu izraelské vlády byly plány změněny. Ve stejném formátu jedná česká vláda už jen se Slovenskem a Polskem.

 

 

Zdroj: ČTK

Vlády ČR a Izraele jednají o obchodu a bezpečnosti Foto: ČTK/Jozífek Radek: Český premiér Bohuslav Sobotka a izraelský prezident Reuven Rivlin

reklama

Další články

  1. Seznam 27 nejkvalitnějších měst pro život

    Byznys ·

    Jaká města nabízejí svým prostředím a komplexními službami nejlepší podmínky pro život? Odpověď na to přináší index poradenské společnosti Mercer, o němž informoval in…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.