Vládní návrh státního rozpočtu je nejhorší za posledních pět let, řekl Miroslav Kalousek

Vládní návrh státního rozpočtu na příští rok je učebnicovým příkladem projídání budoucnosti a je bezkonkurenčně nejhorší za posledních pět let. Na tiskové konferenci ve Sněmovně to dnes řekl exministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který snížení výdajů na vědu a výzkum pokládá za chybný krok.

Miroslav Kalousek řekl, že vláda snižuje proti výhledu z roku 2013 výdaje na vědu a výzkum. Předpokládaly se 27,8 miliardy korun, v návrhu státního rozpočtu činí podle něho 26,9 miliardy.

„Jedná se o bezkonkurenčně nejhorší návrh státního rozpočtu za posledních pět let. Jde o typický učebnicový příklad projídání budoucnosti,“ řekl exministr financí.

TOP 09 bude v prvním sněmovním čtení prosazovat vrácení hospodářského plánu kabinetu k přepracování. Navrhovaný schodek má proti letošnímu schválenému deficitu klesnout o 12 miliard na 100 miliard korun.

Jde o první návrh současné koaliční vlády. Letošní rozpočet předkládala tehdejší úřednická vláda Jiřího Rusnoka. Nynější kabinet navzdory proklamacím o úsporném rozpočtu podle Kalouska zvyšuje výdaje, přičemž částky na investice proti době ekonomické recese klesají. „Nebudeme schvalovat to, co pan ministr financí Andrej Babiš (ANO) říká, ale co napsal. Vláda předkládá úplně něco jiného, než říká,“ říká Kalousek.

Kabinet podle něho předpokládá výdaje bez započtení unijních peněz o 18 miliard korun vyšší, než jsou v rozpočtu na letošní rok a o 24,5 miliardy vyšší proti střednědobému výhledu z roku 2013. Vyšší výdaje nepůjdou podle Kalouska na investice, ale vedle sociálních výdajů na provozní výdaje státu.

TOP 09 proto podle něj bude navrhovat, aby vláda snížila celkové výdaje rozpočtu o 20 miliard a zvýšila investice alespoň na úroveň roku 2012. Podle materiálů, které ukázal, počítal rozpočet v roce 2012 s národními investicemi v objemu 48,6 miliardy korun, zatímco vláda navrhuje na příští rok 40,7 miliardy korun.

Ohledně provozních výdajů Kalousek poukázal na to, že například na nákup materiálu proti výhledu z roku 2013 půjde o 2,55 miliardy korun navíc a o 2,29 miliardy navíc na nákup služeb, na platy úředníků o 6,55 miliardy víc a o 5,81 miliardy se zvýší dotace podnikatelským subjektům. „Na těch si dává ministr financí záležet, tam už se jedná opravdu o jeho peníze,“ uvedl Kalousek. Typickým příkladem takové dotace je podle něho podpora agropotravinářského komplexu. Babiš vlastní holding Agrofert.

První čtení státního rozpočtu by ve Sněmovně mohlo přijít na řadu od této středy. Poslanci v něm schvalují příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání.

Zdroj: ČTK

Vládní návrh státního rozpočtu je nejhorší za posledních pět let, řekl Miroslav Kalousek Foto: ČTK: Miroslav Kalousek

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.