Vláda zvýší podporu pro investory na zřízení pracovních míst

Vláda se chystá od února zvýšit podporu pro investory, kteří zřídí pracovní místa v oblastech s vysokou nezaměstnaností. Podle návrhu ministerstva práce by úřady práce měly zaměstnavatelům na jednoho pracovníka místo 50 tisíc korun dát 200 tisíc korun. Podmínkou je, že post vydrží aspoň pět let.

Záměr by měl Rusnokův kabinet v demisi projednat ve středu. Zvýšením podpory chce řešit krizovou situaci v Moravskoslezském kraji. Ministerstvo financí se čtyřnásobným růstem nesouhlasí, příspěvek by zvedlo na 100 tisíc korun.

"Aktivní politika zaměstnanosti, která motivuje k vytváření nových pracovních míst, je pro stát výhodnější než proplácení dávek nezaměstnaným," zdůvodnilo svůj návrh ministerstvo práce. Podle něj v regionech s vysokou nezaměstnaností "je třeba nabízet atraktivnější investiční pobídky". Resort navrhl úpravu po jednání skupiny, která se zabývala situací v Moravskoslezském kraji, kde by se mohly zavírat doly.

Podpory mají přilákat investory do oblastí s nezaměstnaností o polovinu vyšší, než je celorepublikový průměr. Ten v listopadu činil 7,7 procenta. Podle údajů resortu práce za druhé loňské pololetí by tak příspěvky měly směřovat do šesti okresů. Nová výroba, technologická centra či centra strategických služeb by mohla buď vzniknout, nebo se rozšířit v Moravskoslezském kraji v okresech Bruntál a Karviná, v Ústeckém kraji v okresech Most, Chomutov a Ústí nad Labem a v Olomouckém kraji v okrese Jeseník.

Do podpor na vznik pracovních míst by letos mohlo jít 300 milionů korun, příští rok 400 milionů a v roce 2016 pak 200 milionů korun. Ministerstvo práce to odhaduje podle dosavadního zájmu investorů a jejich očekávaného chování. Na financování má resort dost peněz, které se dosud nevyužívaly, uvedli autoři návrhu.

Podle nich se vynaložené prostředky vyplatí. Vzniknou nová pracovní místa, zaměstnanci a firmy budou platit odvody, vydá se méně sociálních dávek, nastartuje se ekonomika a využijí se už připravené průmyslové zóny, vypočítal v návrhu resort práce. Podle jeho propočtů se peníze investované do jednoho pracovníka vrátí zhruba za rok a osm měsíců. V Moravskoslezském kraji je člověk v evidenci nezaměstnaných v průměru 717 dní, v Ústeckém 685 dní.

Příspěvek 200 tisíc korun na zřízení pracovního místa se v problémových regionech vyplácel do konce února 2008. Pak se snížil na 50 tisíc korun. Při vyšší podpoře se ročně uskutečnilo podle podkladů pro vládu 40 až 60 projektů, po snížení ani ne desítka. V roce 2009 to byl jen jeden.

Zdroj: ČTK

Vláda zvýší podporu pro investory na zřízení pracovních míst Foto: CTK.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.