Vláda USA schválila prodej bojových zbraní na Ukrajinu

Americká vláda poprvé schválila prodej bojových zbraní na Ukrajinu. Učinila tak i navzdory faktickému zákazu, jenž vyhlásila ještě vláda prezidenta Baracka Obamy. Ve středu o tom informoval deník The Washington Post s odvoláním na vládní činitele. Mluvčí ministerstva zahraničí novinám rozhodnutí potvrdil a řekl, že vývozní povolení jsou vydávána „případ od případu“.

Podle washingtonského deníku ministerstvo tento měsíc vydalo licenci na komerční prodej pušek M107A1 s příslušenstvím na Ukrajinu v hodnotě 41,5 milionu dolarů (898 milionu korun). Vývoz těžších zbraní, o které ukrajinská strana žádala, například protitankových raket Javelin, schválen nebyl.

Americký Kongres už v roce 2014 schválil prodej bojových zbraní na Ukrajinu, ale Obamova vláda se k tomu nikdy neodhodlala. Její stanovisko bylo považováno za faktický zákaz. Nynější rozhodnutí o prodeji podle amerického listu schválil prezident Donald Trump na základě doporučení ministrů obrany a zahraničí Jamese Mattise a Rexe Tillersona. Obamovo de facto embargo bylo tím zrušeno.

Tento týden schválila prodej bojových zbraní Ukrajině Kanada. Podle amerických expertů už musela vědět, že se ke stejnému kroku odhodlají i Spojené státy. Kongres byl o prodeji amerických pušek informován před týdnem, aniž by to bylo oznámeno veřejnosti.

Někteří činitelé se podle washingtonského listu obávají reakce Moskvy. Podle šéfa Pentagonu Mattise ale Ukrajina prostě brání své území a prodej bojových zbraní by neměl být považován za provokaci.

 

 

Zdroj: ČTK

Vláda USA schválila prodej bojových zbraní na Ukrajinu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kongres schválil rozsáhlou Trumpovu reformu

    Byznys ·

    Kongres Spojených států ve středu schválil rozsáhlou daňovou reformu prezidenta Donalda Trumpa. Návrh již v úterý přijala Sněmovna reprezentantů, Senát ale kvůli proce…

  2. Duda i přes odpor EK podepsal zákony o justici

    Společnost ·

    Polský prezident Andrzej Duda ve středu oznámil rozhodnutí podepsat dvojici zákonů reformujících soudní systém, které kritizuje Evropská unie. Zákony o nejvyšším soudu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.