Vláda schválila České poště nárok na kompenzace od státu

Vláda v pondělí odsouhlasila návrh novely poštovního zákona, která zavádí České poště kompenzaci od státu. Stalo se tak po několikatýdenních sporech mezi ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD). Pošta má díky tomu podle Chovance za letošní rok nárok na dotaci ve výši 700 milionů korun. V dalších letech pak maximální částka klesne až na 500 milionů korun ročně.  

Ministr financí Babiš dlouho odmítal České poště vyplatit kompenzaci za letošní rok. Tvrdil, že pošta má dostatek peněz na účtech. O dotacích ze strany státu chtěl diskutovat až pro další léta. Nakonec se ale v pondělí kabinet dohodl na kompromisu, podle něhož bude kompenzace pro rok 2015 až do výše 700 milionů korun, v roce 2016 do výše 600 milionů korun a od roku 2017 do výše 500 milionů korun.

„Jsem rád, že se vládě podařilo po dlouhých letech přijmout systémové opatření, které dlouhodobě stabilizuje hospodaření a fungování České pošty,“ napsal ČTK premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něho se díky tomu zabrání plošnému rušení poboček pošty a riziku propouštění jejích zaměstnanců.

Chovanec je přesvědčen, že pondělní dohoda je maximem možného. „Česká pošta může plánovat svůj rozvoj, své investice, na druhé straně ví, že to není o tom, že bude stát s čepicí, že to je o tom, že se také musí modernizovat, zlepšovat své služby,“ poznamenal.

Generální ředitel České pošty Martin Elkán je rád, že se podařilo nalézt shodu. Česká pošta je díky tomu stabilizovaná a nebude muset rušit pobočky, míní. Pošta se podle něj bude modernizovat a hledat další prostor na trhu.

Náklady pošty na zajišťování základních služeb na celém území republiky má podle stávající právní úpravy hradit kompenzační fond, do kterého by měli přispívat všichni hráči podle svého podílu na trhu. Do fondu nechtějí ale přispívat ani pošta, ani její konkurence. Proto přišlo ministerstvo vnitra s návrhem novely, podle které by příspěvek kompenzačního fondu nahradila úhrada ze státního rozpočtu.

 

Zdroj: ČTK

Vláda schválila České poště nárok na kompenzace od státu Foto: ČTK/Šimánek Vít: Ministr financí Andrej Babiš a ministr vnitra Milan Chovanec

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.