Vláda schválila dotaci na vybudování průmyslové zóny v Karviné

Vláda schválila dotaci až 750 milionů korun na vybudování průmyslové zóny Nad Barborou v Karviné. Po kompletní dostavbě by zóna měla mít plochu 100 hektarů, mají v ní vzniknout stovky pracovních míst. Vybudování této zóny patří mezi protikrizová opatření vlády pro Moravskoslezský kraj, řekl ministr průmyslu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu zařadilo zónu v oblasti bývalého Dolu Barbora mezi projekty strategických průmyslových zón na základě opakované žádosti Moravskoslezského kraje. Zóna se nachází v Karviné, nedaleko od Havířova, Orlové i Ostravy.

„Vybudování této zóny patří mezi protikrizová opatření vlády pro Moravskoslezský kraj. Nová průmyslová zóna pomůže řešit problematiku vysoké nezaměstnanosti, případně i propouštění ve společnosti OKD a bude mít pozitivní vliv na podnikatelské prostředí v regionu,“ uvedl ministr průmyslu v demisi Jiří Cienciala.

Celkové náklady včetně výkupu pozemků v zóně činí 1,1 miliardy korun. Mluvčí ministerstva uvedla, že podíl dotace může dosáhnout maximálně 75 procent a že na financování přípravy průmyslové zóny budou využity prostředky uspořené při budování průmyslových zón v Nošovicích na Frýdecko-Místecku a Mošnově na Novojičínsku.

„Česká republika potřebuje další plochy vhodné pro strategické investory. Peníze vložené do výstavby se mnohonásobně vrátí, a to zejména v podobě nových pracovních míst, uvedl generální ředitel agentury CzechInvest Marian Piecha. Moravskoslezský kraj se dlouhodobě potýká s vysokou nezaměstnaností.

V kraji je bez práce přes 82.500 lidí a podíl nezaměstnaných tam na konci září dosahoval 9,8 procenta. Lidé se navíc obávají, že o práci přijdou další stovky lidí v souvislosti s chystaným uzavřením Dolu Paskov firmy OKD.

Zdroj: ČTK

 Vláda schválila dotaci na vybudování průmyslové zóny v Karviné Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Facebook zvýšil čtvrtletní zisky o 60 procent

    Byznys ·

    Největší světová internetová sociální síť Facebook ve třetím čtvrtletí pokračovala v přesunu z loňských ztrát do vysokého zisku. Čtvrtletní výnosy se zvýšily o 60…

  2. Spotřebitelská nálada v Německu mírně klesla

    Byznys ·

    Nálada mezi německými spotřebiteli mírně klesla, zůstala ale nedaleko nejvyšší úrovně za šest let. Uvedl to dnes výzkumný institut GfK. Mírný pokles způsobily obavy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.