Vláda neumí řešit problémy komplexně, důvodem je velký počet politických stran, říká M. Souček

Vláda musí řešit komplexní problémy, jako jsou migrace, vzdělávání, zdravotnictví a všechny další strategické otázky. Na rádiu Zet to v pořadu Alter Eko řekla Vedoucí partnerka poradenské společnosti EY Magdalena Souček, podle které se ale vládě nedaří realizovat komplexní řešení. Problémem je značný počet politických stran, jež se nejsou schopny domluvit na kompromisu. Řešením by proto podle Magdaleny Souček mohl být politický systém dvou stran, který funguje ve Spojených státech nebo ve Velké Británii. 

Žebříček Světového ekonomického fóra poukazuje na to, že se v České republice vyskytují stále stejné problémy, mezi něž patří špatná kvalita institucí, nedostačující inovační proces, zaostávající školství a nedostatenčě rozvinutá infrastruktura.

Podle Souček je proto důležité věnovat se politickým tématům komplexně. „Domnívám se, že je i problém, že se ta vláda tak často mění a že je tolik politických stran, které se pak nemohou dohodnout na tom, kterým směrem to tlačit,“ řekla na rádiu Zet globálnímu stratégovi a koučovi Janu Mühlfeitovi Souček.

Podle ní by řešením mohl být systém dvou velkých politických stran, jaký mají například Spojené státy americké nebo Velká Británie.

Nenaleznutí patřičného kompromisu se poté odráží například na kvalitě českého školství, které podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) není v dobré kondici. Souček na rádiu Zet řekla, že české školství je nereformované, funguje na starých principech a pomalu se inovuje.

„Řekla bych, že chybí praktická výuka a okamžitá použitelnost. Když se bavíme s těmi studenty, tak někdy nejsou schopni relevantně diskutovat o problémech, řešeních. Nedokáží najít argumenty. Tudíž se zdá, že stále přetrvává poměrně neopodstatnitelný respekt k autoritám,“ uvedla Souček.

Mezi další často diskutované nedostatky českého školství patří technické vzdělávání. Chybí totiž praktické obory společně s aplikovaným výzkumem.

Studenti mají také mezery v jazykové vybavenosti. Ta je podle Magdaleny Souček nižší, než byla po revoluci. Podle ní je to dané tím, že lidé ze začátku měli velkou chuť cestovat, čemuž přizpůsobovali své jazykové dovednosti. 

 

 

Alter Eko je pravidelný magazín rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Nejnovější díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše. Všechny ostatní díly jsou k dispozici ZDE.

 

Zdroj: Zet

Vláda neumí řešit problémy komplexně, důvodem je velký počet politických stran, říká M. Souček Foto: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia: Magdalena Souček

reklama

Další články

  1. Rusko už nebude nakupovat plynu od Turkmenistánu

    Byznys ·

    Rusko zastavilo odběr zemního plynu od Turkmenistánu a ruský plynárenský podnik Gazprom se rozhodl, že nebude z této země nakupovat surovinu celý letošní rok. Sdělila …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.