Vladimir Putin si před dnešním summitem zemí BRICS předcházel Čínu

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho vláda si ve středu, tedy den před čtvrtečním summitem skupiny rozvíjejících se velkých ekonomik BRICS v ruské Ufě, předcházeli Čínu, napsala agentura Reuters. Ruští představitelé nabízeli lepší podmínky pro investory z Pekingu a zlehčovali propad čínských akciových trhů. Reuters připomíná, že summit a páteční vrcholná schůzka zemí sdružených v Šanghajské organizaci pro spolupráci (SCO) jsou pro Rusko příležitostí, aby navzdory zhoršeným vztahům se Západem ukázalo, že není v mezinárodní izolaci.

„Jsme si moc dobře vědomi obtíží, s nimiž se potýkáme jak v ekonomice, tak v mezinárodní politice, ale když spojíme síly, určitě zvládneme všechno těžké,“ řekl Putin čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi. „Všechny problémy a úkoly vyřešíme,“ dodal ruský prezident, jehož země potřebuje investice, aby se dostala z hospodářských problémů. Ekonomickou situaci Ruska zhoršil propad cen ropy a také sankce, jež na Moskvu uvalily Západní státy kvůli krizi na Ukrajině.

Podrobnosti ze schůzky obou prezidentů nejsou známy. Účastnili se jí ovšem i ministři hospodářství a energetiky Ruska a Číny.

Vladimir Putin se ve středu sešel také s jihoafrickým prezidentem Jacobem Zumou a indickým premiérem Nárendrou Módím. Na dnešním summitu skupiny BRICS, kam patří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika, budou lídři jednat o posledních detailech společného fondu o objemu 100 miliard dolarů, který má za úkol boj proti měnovým krizím, a také o Nové rozvojové bance. Země BRICS, které zahrnují 40 procent světové populace a pětinu výkonu globální ekonomiky, v těchto institucích spatřují nástroje k vybudování finančního systému nezávislého na Západu.


Zdroj: ČTK

Vladimir Putin si před dnešním summitem zemí BRICS předcházel Čínu Foto: shutterstock.com - V. PUTIN

reklama

Další články

  1. Indie zrušila tendr na dodávky českých pušek

    Byznys ·

    Česká zbrojovka z Uherského Brodu nedodá desetitisíce pušek na přezbrojení indické armády. Indové totiž zrušili tendr, ve kterém se česká firma dostala do užšího výběr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.