Vladimir Putin a Kim Čog-un upevňují vzájemné vztahy

Severokorejského vůdce Kim Čong-una, který ještě v průběhu své vlády nevycestoval za hranice své země, pozvalo Rusko na květnové oslavy 70. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem. Podle ruského ministra zahraničí se Severní Korea k zahraniční cestě svého vůdce staví pozitivně. Napsala to agentura Bloomberg.

Ruská vláda nedávno přislíbila pomoc Severní Koreji při budování infrastruktury a snaze zvýšit dodávky uhlí, ropy, a dřeva do země. Rozvíjející se vztah mezi Moskvou a Pchjongjangem podle Bloombergu podepírá společná nenávist obou zemí vůči Spojeným státům. Užší vazby s Ruskem by mohly Severní Koreji poskytnout další podporu ekonomiky, která vykazuje známky oživení. Podle Joela Wita, akademika z Americko-Korejského institutu SAIS, země zažila několik dobrých sklizní za sebou a podle všeho tak produkuje více potravin než kdy dřív. Institut také zveřejnil v únoru zprávu, ve které předpověděl, že Severní Korea by mohla mít v roce 2020 až 100 jaderných hlavic.

I když vazby s Ruskem Severní Koreji dopomohou ke stabilizaci hospodářství, existují určité hranice za které Moskva nehodlá jít , píše Bloomberg. Putinovo Rusko je mnohem méně štědré, než to sovětské, které v padesátých letech minulého století podporovalo prvního severokorejského vůdce Kim Ir-sena.

 

 

Zdroj: Bloomberg 

Vladimir Putin a Kim Čog-un upevňují vzájemné vztahy Foto: ČTK/AP/David Guttenfelder - KIM ČONG-UN

reklama

Další články

  1. Brněnští vědci vyvinuli "airbag" pro drony

    Byznys ·

    Pracovníci Leteckého ústavu Vysokého učení technického v Brně vyvinuli záchranný systém pro drony, který při technických potížích umožní bezpilotnímu letounu rozvinout…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.