Výškový dům v Londýně zachvátil oheň, požár si vyžádal nejméně 6 mrtvých

Podle londýnských hasičů si požár obytné výškové budovy v Londýně vyžádal život nejméně šesti lidí. Oznámila to londýnská policie s tím, že bilance počtu mrtvých zřejmě ještě poroste. Příčina ohně, který budovu Grenfell Tower na západě britské metropole zachvátil v noci na dnešek, stále není známá. Více než 50 lidí bylo při požáru zraněno. Podle BBC také stále panují obavy, že by se budova mohla zřítit.

„V tuto chvíli můžeme potvrdit šest obětí na životech v důsledku požáru v Severním Kensingtonu,“ uvedla londýnská policie na twitteru. „Toto je velmi raná fáze vývoje a očekáváme, že toto číslo poroste,“ uvedla policie.

Výškový bytový dům v londýnské čtvrti White City v noci na středu zachvátil rozsáhlý požár. Hasiči požár ještě před polednem stále neměli zcela pod kontrolou. Jeho příčina zůstává neznámá a mluvčí londýnských hasičů vyzvala, aby se o ní nespekulovalo. Do hašení se zapojilo na 200 hasičů a 40 hasičských vozů. V domě Greenfell Tower je údajně 120 bytů se zhruba 500 především sociálně slabšími občany. Požár podle britských médií propukl ve čtvrtém poschodí budovy a během 15 minut se rozšířil do ostatních částí objektu.

Podle očitých svědků někteří lidé uvízli v bytech jako v pasti a byli vidět u oken. Zahlédli také v horní části budovy světla, patrně z mobilních telefonů či baterek, uvedla stanice BBC na svém webu.

Okolí požáru bylo evakuováno a zabezpečeno. Nedaleká silnice A40 je v obou směrech uzavřena. Částečně byl omezen provoz metra v postižené lokalitě a zavřená je nejméně jedna škola v blízkosti hořící budovy. Britská policie vyzvala všechny občany, aby se této oblasti severozápadně od Hyde Parku vyhnuli.

Budova Grenfell Tower postavená v roce 1974 a nedávno prošla rozsáhlou rekonstrukcí.

Zásah při požáru ve výškových budovách nacvičují pražští hasiči několikrát do roka. Kromě likvidace ohně při něm nacvičují zejména evakuaci lidí z ohrožených prostor. Na rádiu Zet to řekl ředitel Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy brig. gen. Ing. Roman Hlinovský. V rozhovoru na rádiu Zet také prozradil, jak se chovat při uvěznění požáru ve výškové budově. Záznam rozhovoru si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Výškový dům v Londýně zachvátil oheň, požár si vyžádal nejméně 6 mrtvých Foto: Twitter / @Natalie_Oxford

reklama

Další články

  1. Kampaň vodky Smirnoff si střílí z Trumpa

    Byznys ·

    Americký prezident Donald Trump stále čelí obvinění z napojení na Rusko během listopadových voleb. Celou kauzu se přitom rozhodla využít světoznámá značka vodky Smirno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.