Věřitelé Ukrajiny schválili restrukturalizaci dluhu, Rusko je ale stále proti

Většina věřitelů Ukrajiny schválila návrh restrukturalizace ukrajinského dluhu, který je důležitou součástí záchranného programu země. Výjimkou je Rusko, které se hlasování nezúčastnilo s tím, že jeho postoj k prominutí dluhu je i nadále odmítavý. Dnes to oznámil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk a současně řekl, že pokud Rusko návrh nepřijme do 29. října, Ukrajina je odhodlána jít k soudu.

Ukrajina se dohodla na restrukturalizaci dluhu se skupinou největších věřitelů na konci srpna. Potřebovala však souhlas i zbývajících věřitelů. Podle dohody věřitelé prominou Kyjevu 20 procent jistiny dluhopisů a termín splatnosti všech dluhopisů se prodlouží o čtyři roky. Dohoda je součástí záchranného programu v objemu 40 miliard dolarů (947 miliard Kč), na němž se Ukrajina letos dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

„Více než 75 procent věřitelů u každého dluhopisu hlasovalo pro restrukturalizaci. Jedinou zemí, která se nezúčastnila hlasování, je podle očekávání Ruská federace,“ uvedl Jaceňuk. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov agentuře TASS řekl, že postoj Ruska k restrukturalizaci ukrajinského dluhu se nezměnil.

„Pokud si myslí, že jsou jedineční, jsme připraveni jít k soudu,“ sdělil Jaceňuk. „Pokud jsou normální, pak navrhujeme, aby 29. října přijali stejné podmínky, jaké přijali ostatní věřitelé. Rusko jiné (dluhové) podmínky nedostane. Jsme ochotni jít s Ruskem do právní bitvy,“ citovala jej agentura Reuters.

Rusko od samého začátku restrukturalizaci dluhu odmítá. Ukrajina má v prosinci splatit Rusku dluhopisy za tři miliardy doalrů. Rusko požaduje úplné splacení eurobondů, neboť je nepovažuje za komerční dluh, ale za oficiální státní pomoc, která by měla být splacena. Dluhopisy vydala vláda sesazeného prezidenta Viktora Janukovyče necelé dva měsíce předtím, než po masových protestech v roce 2014 Janukovyč uprchl z Ukrajiny. O charakteru dluhopisů by měla rozhodnout výkonná rada MMF. Zatím ale není jasné, kdy by tak mohla učinit.

Prodlení se splátkami ruského dluhu by pro Ukrajinu znamenalo nové nebezpečí. MMF totiž nemůže dál poskytovat úvěry zemím, které svým státním věřitelům včas nesplácejí závazky.

Věřitelé nyní za své stávající dluhopisy dostanou nové. Ukrajinská ministryně financí Natalija Jarešková, která vedla jednání s majiteli stávajících dluhopisů, dodala, že nové dluhopisy mají být vydány v polovině listopadu.

 

Zdroj: ČTK

Věřitelé Ukrajiny schválili restrukturalizaci dluhu, Rusko je ale stále proti Foto: Drop of Light / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.