Věřitelé Ukrajiny jsou zklamaní, jednání o dluhu váznou

Věřitelé Ukrajiny dnes dali najevo zklamání z toho, že s Kyjevem nenašli základ k jednání o restrukturalizaci dluhu. Informovala o tom agentura Reuters. Věřitelé v čele se společností Franklin Templeton přitom absolvovali telekonferenci, která měla restrukturalizaci dohodnout, a Ukrajině tak otevřít cestu k záchrannému programu za 40 miliard dolarů (987 miliard Kč) pod vedením Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Ukrajinské ministerstvo financí dnes uvedlo, že návrhy věřitelů na restrukturalizaci dluhu jsou nepřijatelné. Držitelé dluhopisů by podle něj pro dosažení dohody měli udělat víc.

Výměnou dluhu chce vláda v Kyjevě do roku 2018 ušetřit více než 15 miliard dolarů. Otevřelo by jí to cestu k uvolnění dalších finančních prostředků z programu MMF. Ukrajina se snaží dohodnout se s věřiteli na podmínkách restrukturalizace v objemu 23 miliard dolarů, trvá ale na tom, aby věřitelé přistoupili na snížení hodnoty dluhopisů. Tento požadavek ale výbor věřitelů odmítá.

"Výbor začátkem května předložil návrh, který by tu zátěž rozdělil a který by zemi přinesl úlevu v objemu přibližně 15,8 miliardy dolarů. Byly by splněny i ty tři podmínky, které stanovil MMF," sdělil dnes věřitelský výbor. "Jsme zklamáni, že jsme zatím nenašli východisko k detailnějším jednáním hlavních hráčů a stále doufáme, že je v zájmu Ukrajiny, aby tato jednání začala co nejdříve," stojí ve sdělení výboru.

Ukrajinské ministerstvo financí v dnešním prohlášení uvedlo, že návrh věřitelů, který souvisí s rozvahou ukrajinské centrální banky, je nepřijatelný, neboť předpokládá použití rezerv této banky, což je podle ministerstva v rozporu s ukrajinskými zákony.

Ukrajinský parlament v květnu schválil zákon, který chce Kyjev využít k tlaku na soukromé zahraniční věřitele v rámci jednání o restrukturalizaci dluhu. Zákon, který vládě umožňuje pozastavit splátky zahraničních dluhů, podepsal před více než týdnem ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Ceny ukrajinských státních dluhopisů denominovaných v dolarech tento týden výrazně zpevnily a dostaly se na maxima za několik měsíců. Reagovaly tak na optimismus, který investoři vkládali do jednání mezi věřiteli a vládou. Očekávalo se, že bude dosaženo dohody o nižším odpisu dluhu, než byly původní předpoklady.

 

Zdroj: ČTK

Věřitelé Ukrajiny jsou zklamaní, jednání o dluhu váznou Foto: Ukrajinský prezident Petro Porošenko. Foto: ČTK/AP/Sergei Chuzavkov

reklama

Další články

  1. Řecko sloučí své červnové splátky do jedné

    Byznys ·

    Řecko sloučí všechny červnové splátky do jedné. Řecká vláda to ve čtvrtek oznámila Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Do konce měsíce tedy musí zaplatit splátky v cel…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.