Věřitelé by dle MMF měli Irsku vyhradit finanční rezervu

Zahraniční věřitelé by měli dát stranou pro Irsko finanční rezervu, která by sloužila jako případná nouzová pomoc poté, co země opustí záchranný program. Uvedl to první náměstek výkonné ředitelky Mezinárodního měnového fondu David Lipton. Irsko má opustit záchranný program jako první z problémových zemí eurozóny příští měsíc.

,,Irsko udělalo vše co mohlo pro opětovnou stabilizaci své ekonomiky, ale ta zůstává slabá," upozornil Lipton. Vzhledem k tomu by proto trojice mezinárodních věřitelů, tedy MMF, Evropská komise a Evropská centrální banka, měla podpořit Irsko preventivními opatřeními, která by upevnila návrat země zpět k finanční nezávislosti. ,,Chceme balíček, ve kterém budou k dispozici peníze pro případ nouze - i když neočekáváme, že takový stav nastane," dodal Lipton.

Irský ministr financí Michael Noonan v říjnu řekl, že země by si mohla na dobu po opuštění záchranného programu pro jistotu vyjednat preventivní úvěr. Definitivní rozhodnutí však zatím nepadlo. Irsko má opustit program 15. prosince. Irsko po kolapsu svých největších bank dostalo v roce 2010 od EU a MMF slíbeno celkem 85 miliard eur (2,2 bilionu Kč).

Po letech úsporných opatření, která byla podmínkou záchranného úvěru, se očekává, že by irská ekonomika měla letos začít mírně růst a příští rok tempo růstu zrychlit. Příští rok jsou však na programu ještě další výdajové škrty a nezaměstnanost zůstává vysoká.

Zemi se již podařilo vrátit se na dluhopisové trhy. Aby byl však dluh Irska udržitelný, potřebuje ekonomika začít od příštího roku růst o více než dvě procenta ročně. Očekávaný nárůst ekonomiky podle odhadů MMF je nyní 1,8 procenta.

Zdroj: ČTK

 Věřitelé by dle MMF měli Irsku vyhradit finanční rezervu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Automobilový trh v USA v říjnu výrazně oživil

    Byznys ·

    Americký automobilový trh v říjnu po zářijovém poklesu navzdory ochromení vládních úřadů výrazně oživil. Silně rostl prodej vozů všech tří domácích výrobců General …

  2. Americký AT&T se zajímá o převzetí Vodafonu

    Byznys ·

    Největší americký telekomunikační operátor AT&T zkoumá několik strategií vedoucích k případnému převzetí britského mobilního operátora Vodadone Group v následuj…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.