Virus zika může být poražen. Naději přináší nová vakcína proti horečce dengue

Lékaři uvádějí, že existuje šance k vytvoření úspěšné vakcíny proti viru zika. K důležitému objevu může přispět experimentální vakcína TV003, jež vykázala stoprocentní účinnost proti horečce dengue. Virus dengue pochází ze stejné rodiny jako zika. Podle lékaře-epidemiologa Rastislava Maďara se ale zjistí až po pěti letech, zda může být tato vakcína TV003 aplikovatelná na vývoj vakcíny proti viru zika.

Američtí vědci před půlrokem pod přísným dozorem vpíchli desítkám dobrovolníkům v klinických testech živý oslabený virus dengue. Nepoužívají se v takových případech při testech spíš deaktivované viry, případně jejich mrtvé schránky? Proč takto postupovali?

Určitě probíhají. Vakcíny proti horečce dengue se vyvíjejí téměř sto let od 20. let minulého století. Poté se na jejich vývoji pracovalo velmi intenzivně od druhé poloviny dvacátého století, od kdy se výskyt horečky dengue zvýšil na planetě Zemi více než třicetinásobně. Cesta s neživými vakcínami se ukázala být slepou uličkou. Neživé vakcíny z toho důvodu nevyvolávaly dostatečnou ochranu a dostatečnou imunitní odpověď.

Brazilské úřady již povolily zahájení třetí fáze klinických testů vakcíny TV003 na široké populaci. Do programu je začleněno 17 tisíc Brazilců včetně malých dětí. Je použití živých virů dengue v této fázi výzkumu v případě malých dětí bezpečné?

Živé vakcíny v porovnání s neživými jsou lepším imunogenním podnětem. To znamená, že pokud se spraví jedna dávka, tak vyvolá mnohem komplexnější imunitní odezvu a delší ochranu očkovaného člověka. Pokud máme mluvit o nové vakcíně proti dengue, tak mále děti jsou jednou z nejrizikovějších skupin. Určitě je nutné zaměřit se i na toto spektrum populace. Vakcína má být testována od dvou let věku. V očkovacím kalendáři České republiky, stejně jako v každé jiné zemi na světě, je přitom očkování živou vakcínou běžnou součástí rutinné vakcinace dětí. U nás se například v patnácti měsících dává trojvakcína proti spalničkám, zarděnkám nebo příušnicím. Lze očkovat proti planým neštovicím nebo i žluté zimnici. To všechno jsou živé vakcíny. Zkušenosti jsou z toho důvodu dostatečné a při vývoji vakcíny je rozhodně nutné myslet i na ochranu dětské populace, u které může nákaza probíhat fatálně.

Na jak dlouho by měla vakcína očkované osoby od nákazy nemocí dengue ochránit. Může vyvolat protilátky také proti viru zika, který je příbuzným viru dengue?

Délka ochranného účinku zatím není známa. Během první a druhé části se testuje především bezpečnost té vakcíny a částečně účinnost. Ta třetí fáze, která potrvá pět let, ukáže, jak imunogenní vakcína je a jak dobře a na jak dlouhou dobu dokáže chránit. Ambicí všech výrobců je, aby co nejmenší počet vpichů chránil co nejdelší dobu. Mimochodem vakcíny proti žluté zimnici chrání jedna dávka. Žlutá zimnice patří do stejné skupiny viru jako horečka dengue. Jedna dávka přitom chrání člověka celý zbytek života. U vakcíny proti dengue by to z toho důvodu bylo výborné. Už teď víme, že i kdyby nová vakcína proti dengue získala registraci, tak to určitě nebude ochrana proti viru zika. Ta technologická novinka z toho vývoje bude akorát aplikovatelná na vývoj vakcíny proti zika.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s lékařem-epidemiologem Rastislavem Maďarem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: ČTK

Virus zika může být poražen. Naději přináší nová vakcína proti horečce dengue Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.