Virtuální měny nepodléhají zákonu, regulace se má v Česku zaměřit na tok peněz do systému

Ministerstvo financí připravuje novelu zákona, která má zpřísnit pravidla zacházení s bitcoiny a dalšími digitálními měnami. Legislativní opatření má vycházet z evropské směrnice a má zabránit zneužívání finančního systému k legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Ředitel Finančního analytického útvaru Ministerstva financí Libor Kazda na rádiu Zet řekl, že regulace se nebude týkat bitcoinu jako takového. Má se zaměřit na tok finančních prostředků, které do technologie vstupují nebo z ní naopak vystupují. Obchodníci s virtuálními měnami musí být podle Kazdy odpovědní za manipulaci s finančními prostředky v rámci České republiky.

„Podle stanoviska České národní banky a s ohledem na platnou právní úpravu se nejedná o tuzemskou ani zahraniční měnu. Z toho vyplývá, že obchodování ani žádné transakce s virtuálními měnami nepodléhají zákonu o platebním styku,“ řekl Kazda.

Kazda uvedl, že v roce 2014 vyhodnotilo ministerstvo deset případů týkajících se obchodu s bitcoiny jako zneužití virtuální měny k legalizaci výnosů z trestné činnosti. Z toho důvodu nyní podezřelí jedinci čelí trestnímu oznámení.

Podle Kazdy je velmi složité odhalit majitele bitcoinového účtu. „My se zajímáme o majitele finančních prostředků, co to je za finanční prostředky, protože přeměnou na ty bitcoiny dochází k přerušení stopy a pohybů těchto finančních prostředků. Skutečně do technologie těch majitelů účtů nevstupujeme,“ sdělil Kazda na rádiu ZET.

V úmyslu ministerstva financí je to, aby se obchodníci s virtuálními měnami stali odpovědnými osobami, jako to je u ostatních subjektů, které manipulují s finančními prostředky v rámci České republiky.

Novela zákona je v tuto chvíli v meziresortním připomínkovém řízení. Kazda předpokládá, že ministerstvo návrh v průběhu srpna předloží vládě ke schválení a poté do parlamentu. Nová opatření by pak měla začít platit 1. 7. 2016.

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru na rádiu Zet ředitelem Finančního analytického útvaru Ministerstva financí Liborem Kazdou. Celý rozhovor si můžete pustit v playeru výše.  

 

Zdroj: Zet

Virtuální měny nepodléhají zákonu, regulace se má v Česku zaměřit na tok peněz do systému Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Agentury Fitch a S&P dále snižují rating Řecka

    Byznys ·

    V důsledku krachu jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli snížila v úterý mezinárodní ratingová agentura Fitch hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka hlouběji do spekulativ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.