Vinaři projednají se státem boj proti černému trhu a systém autorizace vinic

Vinaři budou dnes na ministerstvu zemědělství jednat se zástupci státu o možných opatřeních proti černému trhu s vínem a zavedení systému autorizace vinic. Novela připravovaná ministerstvem může omezit prodej sudového vína například ve vinotékách.  

Ministerstvo zemědělství již dříve uvedlo, že omezení prodeje sudového vína je jen jednou ze tří zamýšlených variant, jak se s jeho falšováním vypořádat. První z možností předpokládá, že stáčené víno bude možné prodávat pouze u výrobce vína, tedy u vinaře ve sklepě. Druhou variantou je prodej vína v obalech, které nebude možné falzifikovat, třetí má být posílení kontrol. Výsledný návrh může být i kombinací jednotlivých variant.

„Jako výstup jednání očekáváme dosažení základní shody v přípravě zmiňované novelizace,“ řekl mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán. Kromě zástupců vinařů a ministerstva zemědělství se mají jednání zúčastnit také představitelé ministerstvu podřízených organizací odpovědných za kontrolu trhu s vínem, problematiku dotací či evidence vinic.

Podle Svazu vinařů České republiky přijde stát v důsledku černého trhu s vínem ročně o 2,5 miliardy korun. Nezdaněno skončí každý rok na 100 milionů litrů vína. Sudové víno se v České republice prodává na třiceti tisících místech. Takové množství prodejců není možné podle vinařů za současných právních předpisů uhlídat.

Svaz má připravený návrh více než dvacet opatření, která by černý trh měla omezit. Základem by mělo být zamezení pašování vína do Česka.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pondělí uvedl, že chce vyčlenit 15 až 20 odborníků z celní správy, kteří by se zaměřovali na daňové úniky z vína. Nyní ho proto čeká jednání s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a posléze i s ředitelem celní správy.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Vinaři projednají se státem boj proti černému trhu a systém autorizace vinic Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Lufthansa se připravuje na další stávku pilotů

    Byznys ·

    Odborový svaz německých pilotů Vereinigung Cockpit (VC) vyzývá své členy ze společnosti Lufthansa k celodenní stávce. Stávka, která má začít o půlnoci z úterý na střed…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.