Vila Tugendhat slaví 15 let v UNESCO

Brněnská vila Tugendhat se přesně před 15 lety ocitla na seznamu světového dědictví UNESCO. Průměrná roční návštěvnost od té doby podle statistik Muzea města Brna stoupla trojnásobně. Přibývá také různorodých kulturních akcí, které využívají mimořádnou atmosféru funkcionalistického klenotu v Černých Polích.

Odborníci na vile Tugendhat oceňují nadčasový architektonický koncept, unikátní konstrukční a technické řešení, ušlechtilé a exotické přírodní materiály i zasazení do městské krajiny. Architekt Ludwig Mies van der Rohe ji navrhl pro manžele Tugendhatovy. Na svahu s výhledem na Brno vyrostla v letech 1929 a 1930. Už tehdy budila pozornost pro svou cenu i progresivitu.

wikimedia.commons.org

Speciální „atrakcí“ moderní vily je pak onyxová stěna, která se nachází v prostředním patře budovy. Onyxová stěna má jedinečnou vlastnost, že pod určitým úhlem propouští sluneční paprsky a mění se tak její barva.

Zápis vily na seznam UNESCO vyžadoval dobrou přípravu, kontakty i načasování. „Náš tým byl v předstihu informován o tom, že v roce 2001 se do popředí zájmu dostane architektura 20. století,“ uvedla Iveta Černá, současná ředitelka vily spravované Muzeem města Brna.

wikimedia.commons.org

„Kladně hodnocenou součástí nominace byl i příslib, že se vila opraví,“ dodala Černá. Stavbaři a řemeslníci vilu v letech 2010 až 2012 vrátili do stavu, který se co nejvíce blíží původnímu řešení. Do vily se v této době vrátila například část původní půlkruhové stěny z makassarského ebenu vyznačující jídelní kout. Rekonstrukce stála 174 milionů korun.

O prohlídku vily je velký zájem, kapacita je však malá a návštěvníci se objednávají předem. Zatímco v roce 2001 vilu navštívilo 9200 lidí, po jejím znovuotevření se návštěvnost pohybuje okolo 30.000 lidí ročně, informoval mluvčí Muzea města Brna Michael Kalábek. Letos se ve vile konalo 13 koncertů, v roce 2012 byly jen tři. Přibývá také tanečních vystoupení či přednášek.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Příjezd k vile a hlavní vchod · Zdroj: wikimedia.commons.org

Kuchyně · Zdroj: wikimedia.commons.org

Výhled na hrad Špilberk · Zdroj: wikimedia.commons.org

Vila Tugendhat slaví 15 let v UNESCO Foto: wikimedia.commons.org

reklama

Další články

  1. Sold Out Biz: Jak hledat nové obchodní klienty

    Byznys ·

    Pro obchodníka začátečníka je naprostou nutností sestavení databáze klientů. Jak vyhledávat nové klienty poradil v druhém díle pořadu Sold Out Biz key account manager …

  2. Trump se setkal se svými kritiky ze Silicon Valley

    Byznys ·

    Nově zvolený prezident Spojených států Donald Trump se ve svém newyorském sídle setkal se řediteli amerických technologických gigantů. Mnozí z nich přitom jeho předvol…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.