Vietnamští zástupci přijedou do ČR kvůli drogové kriminalitě

Skupina vietnamských právníků a několika policistů přijede do měsíce do České republiky pomoci v boji s drogovou kriminalitou a organizovanými gangy. Dohodli se na tom dnes ministři vnitra Milan Chovane a jeho vietnamský protějšek Tran Dai Quangem kvůli podílu vietnamských občanů na obchodu s návykovými látkami. V plánu je také smlouva, podle které si budou Vietnamci odpykávat tresty ve své vlasti.

Dohoda, kterou by měl český ministr vnitra podepsat ve Vietnamu na podzim, se podle něj týká policejní spolupráce a výměny informací také v rámci tajných služeb. Tři vietnamští policisté dorazí na tříměsíční stáž. „Stát v tomto zaspal, vidíme jen špičku ledovce,“ uvedl Chovanec. Podle něj mají v následujících týdnech dorazit do Česka také právníci z Vietnamu.

„Připravuje se smlouva o výkonu trestu ve Vietnamu pro Vietnamce, kteří spáchají trestný čin v ČR,“ dodal ministr. Smlouvy chce podepsat při návštěvě Vietnamu na podzim.

Tři vietnamští policejní specialisté mají připravit projekt spolupráce. Podle informací ČTK se také budou snažit proniknout mezi zločince. Potřebujeme policisty, aby se orientovali v prostředí vietnamské komunity, abychom pochopili mentalitu těchto zločinců. Nemáme žádné agenty, kteří jsou rodilými mluvčími ve vietnamštině, a téměř žádné informace,“ dodal Chovanec.

Vietnamský ministr veřejné bezpečnosti Tran Dai Quang uvedl, že jeho krajané v Česku většinou legálně pracují a podnikají, přičemž kriminalita se prý týká jen hrstky z nich.

„Bohužel se podílí na výrobě i na distribuci návykových látek,“ řekl. Podle chystané dohody by si Vietnamec pravomocně odsouzený v ČR odpykal trest stanovený českým soudem ve své vlasti. Ministr dodal, že ve Vietnamu se drogová kriminalita považuje za zvlášť závažný zločin, za který hrozí až trest smrti.

Podle obou ministrů a policejního prezidenta Tomáše Tuhého by dohoda o vězních měla přispět k prevenci kriminality, protože ve Vietnamu jsou údajně ve věznicích mnohem přísnější podmínky než v Česku. Cizinci se podle Tuhého obecně obávají výkonu trestu ve svých domovinách a obzvlášť to prý platí u Vietnamců.

„Bude to mít motivační efekt,“ dodal Tuhý. Podle něj je dnešní setkání ministrů začátek spolupráce. Vietnamští policisté se prý pokusí na území Česka vytvořit „jakýsi kanál“ mezi Čechy a vietnamskou komunitou.

Zdroj: ČTK

Vietnamští zástupci přijedou do ČR kvůli drogové kriminalitě Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.