Viditelnost jako chodci nepodceňujte, může vám zachránit život

Nejde pouze o tučné pokuty za to, že nebudete mít na sobě reflexní nebo fluorescenčních materiálů. Absencí těchto důležitých doplňků, zejména za zhoršené viditelnosti, ohrožujete vlastní život. Je tak nezbytné si uvědomit důležitou a přitom jednoduchou frázi: „lepší viditelnost zvyšuje bezpečnost“.

Svoji viditelnost zvýšíte zvolením vhodné barvy oblečení a doplňků z fluorescenčních a reflexních materiálů. Díky tomu zintenzivníte světelný kontrast vůči pozadí a prodloužíte vzdálenost, ve které je schopný řidič chodce nebo cyklistu registrovat.

Fluorescenční materiály pak konkrétně zvyšují viditelnost za denního světla a za soumraku. Ve tmě svoji funkci naopak ztrácejí. Za nejfrekventovaněji užívané barvy lze považovat jasně žlutou, zelenou a oranžovou.

Zdroj: Besip

Reflexní materiály odrážejí světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji a to až ve vzdálenosti kolem 200 metrů. Díky nim zvýšíte svoji viditelnost za tmy a za snížené viditelnosti.

 Zdroj: YouTube / BESIP

Reflexní materiál má v noci mnohem větší viditelnost, než bílé oblečení. Uvidíte jej pak konkrétně na 3x větší vzdálenost. Oproti modrému jej spatříte oproti tomu na 10x větší vzdálenost.

Při rychlosti 75 km/h přitom řidič potřebuje nejméně 31 metrů na to, aby si uvědomil nebezpečí a na základě toho i správně zareagoval. Pokud budete mít na sobě reflexní materiály, tak na sebe včas upozorníte a vyvarujete se nepříjemnostem.

 

 

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

 

 

Viditelnost jako chodci nepodceňujte, může vám zachránit život Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Adidas zvýší dividendu, důvodem je růst zisku

    Byznys ·

    Zisk z probíhajících aktivit německého výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas v uplynulém roce vzrostl téměř o čtvrtinu na 1,35 miliardy eur (34 miliard Kč). Firm…

  2. V 76 letech zemřel známý fyzik Stephen Hawking

    Tech ·

    Ve středu zemřel světoznámý britský fyzik Stephen Hawking.Ten byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý. Informovala o tom Hawkingova rodina. Hawking, který byl po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.