Video: Vědcům se podařilo pomocí dronů vytvořit most, který unese váhu lidského těla

Švýcarský federální technologický institut v Curychu (ETH Zürich) se snaží naprogramovat drony tak, aby samovolně vytvořily předem danou strukturu. Podle serveru Gizmag.com se nyní zdá, že vědci z ETH učinili v tomto ohledu významný krok vpřed. Tým zveřejnil video, které ukazuje drony při stavbě provazového mostu, který unese váhu dospělého člověka. Tým z ETH Curych se zaměřil na unikátní využití dronů už v roce 2011. Použil matematické algoritmy, které dronům vytyčily přesnou letovou trasu a s ní spojené úkony. Drony pak byly schopny bezchybě naaranžovat 1500 polystyrenových cihel až do výšky 6 metrů. Uvedl to server zabývající se technologiemi Gizmag.com. 

Tým z ETH Curych se snaží přijít na to, jak využívat drony v těžko přístupných místech. Pro výzkumné účely tak vědci postavili lešení, mezi kterými se pohybují drony vybavené motorizovanými cívkami doplněnými o lehké a silné lano z vlákna Dyneema. Podle Gizmag.com jde o polyethylenové vlákno s mimořádně vysokou pevností, které váží pouhých 7 gramů na metr.

 

 Zdroj: ETC Curych

Drony pak na základě algoritmů vytvořily provazy a spoje, díky kterým se na mostě může pohybovat i člověk. Na stavbu bylo vynaloženo celkem 120 metrů lana. Samotná délka mostu dosáhla 7,4 metrů.

Zatímco řada předchozích simulací za použití dronů byla nastavena už před zahájením stavby, v ETH Curych přešli na nový systém, který umožňuje letovou dráhu upravovat v reálném čase, tedy například i ve chvíli, kdy dron odvíjí lano. Může se tak dít díky tomu, že algoritmy posílají příkazy do dronů přes bezdrátovou síť. Výzkumníci tvrdí, že je to vůbec poprvé, co se podařilo vytvořit za pomocí dronů konstrukci, která dokáže pomoci člověku. 

 

 

Zdroj: Gizmag.com, ETH Curych, Zet

Video: Vědcům se podařilo pomocí dronů vytvořit most, který unese váhu lidského těla Foto: ETH Curych

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.