Video: Světová mapa znázorňující teroristické útoky za posledních 30 let

Britský zpravodajský server The Independent zveřejnil video, které mapuje teroristické útoky v průběhu posledních pětatřiceti let. Z videa vyplývá, že k teroristickým útokům dochází takřka na celém světě. 

Zdroj: Leon Mann/ YouTube.com

 

Po teroristických útocích zveřejnil video na svém kanálu YouTube Leon Mann, který se snaží poukázat na hrozbu vycházející z terorismu. Video má připomenout všechny oběti, které přišly o svůj život kvůli teroristům z Islámského státu, nigerijské skupiny Boko Haram, somálského aš-Šabábu a dalších radikálních uskupení.

Snímek začíná připomenutím teroristického útoku na Vídeňskou synagogu v roce 1981, za nimž stála teroristická organizace Abu Nidal. Dva palestinští ozbrojenci tehdy usmrtili automatickými zbraněmi a granáty dva lidi.

Mapa ukazuje mimo jiné rozšíření teroristických útoků ze střední Evropy a Středního východu až po vzdálenější místa, jako je Malajsie nebo Argentina. Video zahrnuje také teroristické útoky v Paříži nebo na hlavní město Libanonu Bejrút.   

 

6 teroristických útoků, které rezonovaly světem

Ruská státní zpravodajská agentura TASS informovala o teroristických útocích ze současnosti i minulých let, které rezonovaly společností. Údaje o těchto hrůzných činech si můžete přečíst níže.

1. Paříž/Francie 13. listopadu 2015

Teroristické útoky v Paříži si vyžádaly 129 lidských životů a další stovky zraněných lidí. Teroristé si vybrali pro útok šest různých míst na desátém a jedenáctém pařížském obvodu. Jejich cílem byla frekventovaná místa, na nichž se pohybovalo velké množství lidí. Mezi tato místa patří koncertní síň Bataclan, v níž útočníci usmrtili 89 lidí. Dalším cílem teroristů bylo okolí stadionu Stade de France. K zodpovědnosti za útoky se přihlásila radikální organizace Islámský stát.

2. Sinajský poloostrov 17. října 2015

Ruští vyšetřovatelé potvrdili, že zřícení dopravního letadla Airbus A321 nezpůsobila technická závada, ale podomácku vyrobená výbušnina. Na palubě letadla cestovali převážně ruští občané. Všech 224 lidí na palubě zemřelo. K zodpovědnosti se rovněž jako ve Francii přihlásil Islámský stát.

3. Bombaj/Indie 11. července 2006

Kvůli sedmi bombovým útokům na vlak v Bombaji zemřelo 189 lidí. Dalších 800 lidí pak bylo zraněno.

4. Beslan/Severní Osetie – Ruská federace 1.-3. září 2004

Teroristický útok na beslanskou školu vedli čečenští islamističtí separatisté a jako rukojmí drželi okolo 1200 žáků včetně jejich rodičů. Tragédie nastala po výbuchu bomby, při němž zemřelo 335 lidí. Mnoho lidí bylo zraněno.

5. Kuta/Bali 12. října 2002

Bombové útoky v turistické oblasti Kuta na Bali si vyžádali 202 lidských životů. Podle České televize bylo zraněno dalších 300 lidí. K odpovědnosti za atentáty se přihlásila místní islamistická organizace Jemaah Islamiyah, jež je odnoží teroristické sítě Al-Káida.

6. New York/Spojené státy americké 11. září 2001

Teroristická organizace Al-Káida byla strůjcem těchto masivních teroristických útoků vedených na Světové obchodní centrum a Pentagon. Šlo o sérii koordinovaných útoků, které si vyžádaly 2996 lidských životů. Teroristická organizace unesla podle internetové encyklopedie Wikipedia čtyři letadla komerčních aerolinií American Airlines a United Airlines. Dvě z dopravních letadel narazila do mrakodrapů Světového obchodního centra v New Yorku. Třetí letadlo cílilo na Pentagon, v němž sídli Ministerstvo obrany Spojených států ve Washingtonu. Ke zřícení čtvrtého letadla došlo podle Wikipedie díky eliminaci teroristů pasažéry poblíž města Shanksville v Pensylvánii.

 

 

 

Zdroj: The Independent, Leon Mann, TASS, Česká televize, Wikipedia, Zet

Video: Světová mapa znázorňující teroristické útoky za posledních 30 let Foto: Leon Mann/YouTube

reklama

Další články

  1. Západ prodlouží sankce vůči Rusku o půl roku

    Byznys ·

    Západní představitelé se na okraj summitu skupiny zemí G20 dohodli na prodloužení sankcí vůči Rusku o dalších šest měsíců, platit tedy mají přinejmenším do července na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.