Video: Firma SpaceX před ostrým startem prověřila motory těžké rakety Falcon Heavy

Americká firma SpaceX ve středu v generální zkoušce před ostrým letem prověřila motory své nejtěžší rakety Falcon Heavy. K její zkušebnímu startu má dojít již příští týden. Z floridského Mysu Canaveral o tom informovala agentura AP. Majitel společnosti Elona Muska oznámil, že došlo k úspěšnému testu.

Mohutná sedmdesátimetrová nosná raketa se při zkoušce neodlepila od země, jejích 27 motorů bylo spuštěno jen na deset vteřin. Zkouška se měla uskutečnit už minulý měsíc, ale přípravy trvaly déle, než se čekalo. Nepomohl prý ani třídenní výpadek ve financování vládních úřadů.

 Zdroj: YouTube / USLaunchReport

Falcon Heavy je třikrát větší než standardní Muskova raketa Falcon 9. Určena bude k letům k Měsíci nebo Marsu, může také vynášet na nízkou oběžnou dráhu kolem Země těžší objekty. Největší a nejsilnější raketa v historii kosmonautiky to ale není, prvenství stále drží raketa Saturn používaná na přelomu 60. a 70. let minulého století k výpravám amerických astronautů na Měsíc.

Sám Musk varoval, že první ostrý let Falcon Heavy nemusí skončit dobře. Pokud ale raketa uspěje, vynese do vesmíru jako zátěž elektrický sportovní vůz Tesla Roadster, produkt Muskovy kalifornské automobilky. Červené auto má po oválné dráze obletět Slunce a obíhat Mars. Ve vesmíru by prý mohl vůz strávit miliardy let, pokud tedy nosná raketa při prvním startu nevybuchne.

 

 

Zdroj: ČTK

Video: Firma SpaceX před ostrým startem prověřila motory těžké rakety Falcon Heavy Foto: YouTube / USLaunchReport

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.