Viceguvernér ČNB chce důkazy o tom, že banky manipulovaly s úrokovými sazbami

Viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík uvedl, že dopis náměstka ministra financí Martina Prose, který upozorňuje na možnou manipulaci s mezibankovní sazbou PRIBOR, je založený na neznalosti a neobsahuje žádné relevantní důkazy. Řekl to v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. ČNB proto chce doplnit další důkazy o tom, že komerční banky se sazbou manipulovaly. Od mezibankovní sazby PRIBOR se mimo jiné odvíjejí splátky úvěrů či některých hypoték.  

„V dopise dochází k naprosto bezprecedentnímu napadení kredibility českého bankovního systému. Dopis obsahuje pouze domněnky, které jsou založeny na neznalostech. Nejsou tam žádné relevantní údaje, žádné podklady. Není to opřeno o reálná data, ale pouze jeden novinový článek, jak poukázal sám náměstek,“ řekl Tomšík.

Pros v neděli ČTK sdělil, že vycházel z veřejných informací a srovnání dat zveřejněných ČNB, a že nikoho neobviňuje. „Jenom jsem podal podnět, aby ČNB vykonávala svoji úlohu - účinný a objektivní výkon dohledu,“ uvedl. Náměstek ministra tvrdí, že z dostupných informací vyplývá, že by měla být česká sazba nižší než její evropská obdoba EURIBOR, ale místo toho je několikanásobně vyšší. „PRIBOR je vyšší, než by byl, kdyby byl určován tržními silami. Jde mi o to, aby PRIBOR byl správnou referencí pro výpočet sazby, která má vliv na korporátní úvěry stejně jako hypotéky s variabilní sazbou, které si vzali občané,“ doplnil.

Tomšík označil za bezprecedentní také způsob, jakým se o podezření ČNB dozvěděla. Náměstek dopis s podnětem k prošetření údajných manipulací se sazbou PRIBOR poslal v pátek odpoledne guvernérovi ČNB Miroslavu Singerovi a zároveň ho rozeslal i médiím. Už o víkendu za to Prose kritizoval jho nadřízený, ministr financí Andrej Babiš (psali jsme zde).

„V pátek odpoledne byl rozeslán dopis vysokým státním úředníkem. Otázka je, zda skutečně jedná za ministerstvo a vládu, nebo jen sám za sebe. Způsob komunikace mezi námi a úřady je dlouhodobě nastaven. Zástupci ČNB se účastní i jednání vlády, kde se věci oficiálně řeší,“ dodal Tomšík. Zároveň důrazně odmítl, že se s mezibankovní sazbou v Česku manipuluje.

Proti podezření se ohradila i Česká bankovní asociace (ČBA), která však není tvůrcem ani garantem sazby PRIBOR. Reprezentuje však hlavní banky, a tak i celý český bankovní systém. „Pokud jde o PRIBOR a jeho fungování, ČBA nezaznamenala žádné indicie nekalých postupů, o nichž hovoří pan náměstek ve svém dopise. Banky jsou kdykoliv připraveny poskytnout veškerá potřebná vysvětlení. Je jen škoda, že dopis byl napsán, aniž by tato možnost požádat o vysvětlení byla využita,“ uvedl výkonný ředitel ČBA Pavel Štěpánek v prohlášení, které obdržela ČTK.

Výpočet sazby PRIBOR má na starosti soukromá organizace The Financial Markets Association of the Czech Republic. Denní výše sazby vychází z údajů poskytovaných šesti předními bankami. Nyní jsou referenčními bankami Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Expobank.

Ve světě vzbudily v posledních letech pozornost manipulace s klíčovou londýnskou úrokovou sazbou LIBOR a její obdobou pro eurozónu EURIBOR, kvůli kterým americké a evropské úřady vyměřily bankám pokuty v celkovém objemu přes šest miliard dolarů (155 miliard Kč).

 

Zdroj: ČTK

 

Viceguvernér ČNB chce důkazy o tom, že banky manipulovaly s úrokovými sazbami Foto: shutterstock.com - ČNB

reklama

Další články

  1. Evropské akcie jsou nejvýše od roku 2000

    Byznys ·

    Evropské akciové trhy v závěru obchodního týdne posilovaly. Dělo se tak na základě očekávání, že klesající kurz eura podpoří hospodářské oživení i firemní zisky v regi…

  2. Muž prodal Banksyho malbu z Gazy za 175 dolarů

    Společnost ·

    Muž žijící v pásmu Gazy, Rabie Darduna, prodal nástěnnou malbu, kterou před více než měsícem na ruiny jeho domu nakreslil britský street artový umělec vystupující pod …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.