Viareggio: Město, kde se staví nejdražší superjachty na světě

Italské město Viareggio není pouze místem pro rekreaci. Pláže lemované slunečníky a proudící turisté maskují jednu důležitou úlohu. Podle zpravodajského portálu BBC jde totiž o srdce lodního průmyslu. Toto přímořské město znázorňuje středobod výroby vůbec největších a nejexkluzivnějších lodí vůbec.

Specialitu tohoto města představují superjachty. Tato obří posádková plavidla začínají kolem délky průměrného plaveckého bazénu. Konkrétně jde o zhruba 24 metrů. Největší jachty mohou být ale i nejméně pětkrát větší.

Jde o svět, v němž se pohybují pouze nejbohatší osoby planety. Abyste si mohli dopřát radost koupí superjachty, tak musíte být super bohatý.

Loni se po celém světě k prodalo 370 superjachet. Tyto prodeje dosáhly celkově na 3,4 miliard liber (98,6 miliard korun). Cena nejdražší superjachty dosahovala hodnoty 155 milionů eur (4 miliardy korun). Tyto statistiky vyplývají z údajů společnosti Boat International, která sdružuje průmyslová data.

Město s dlouhou historií

Viareggio je přitom městem, v němž se vyrábí zhruba pětina těchto gigantických elitních lodí. Starosta města Girgio del Ghingaro Viareggio označuje za „kolébku stavby lodí“.

Toto italské město má dlouhou historii, co se týče stavění lodí. Ta sahá až do roku 1819, kdy byl vybudován nový přístav. Ve městě Viareggio se začaly stavět velké, silné a dřevěné lodě, které přepravovaly mramor ze slavných lomů regionu. Toto jsou základy, na nichž bylo vybudováno významné místo mezinárodního lodního průmyslu pojící se k bohaté tradici tesařství a řemeslné výroby.

Generální ředitel loďarské společnosti Benetti Vincenzo Poerio řekl, že regionální umělecké kořeny pomohly k úspěchu v tomto odvětví. Toskánská města, mezi něž patří Lucca, Pisa, Siena a Florencie jsou proslulé svojí prací s mramorem, dřevem, kůží a architekturou. Lidé, kteří si pak pořídí takovouto jachtu, očekávají vše přes exteriér až po interiér perfektní.

Potřeba řemeslného umění a technických dovedností

K postavení superjachty samozřejmě nestačí pouze umělecké dovednosti. Je zapotřebí i technických vědomostí stejně jako odborných znalostí z oblasti řízení projektů. Na základě toho dojde pak ke včasnému postavení lodi na základě předem stanoveného rozpočtu.

Poerio konkrétně říká, že nezbytný atribut k úspěchu ztělesňují lidské dovednosti, které lidem umožňují řešit náročné požadavky superbohatých.

Podstatné je rovněž řešit dobré vztahy. Osobní transakce je totiž v tomto případě často na rozdíl od té obchodní důležitější. „Na konci dne budujete velkou hračku, pravděpodobně jde o nejdražší hračku na světě,“ řekl Poerio.

Superjachty je podle BBC na rozdíl od luxusních automobilů nebo soukromých letadel mnohem těžší postavit standardizovaným způsobem. „V našem případě většinou začínáme od začátku,“ řekl Poerio. Každá loď je postavena na základě jiných požadavků, které lze velmi obtížně řídit. 

Tento přístup se začíná pomalu otáčet. Někteří stavitelé lodí včetně firmy Benetti a Perini Navi stavějí menší superjachty, aniž by předem obdržely objednávku. Pro bohaté zákazníky je okamžitá dostupnost lodí velkým lákadlem. Pro investující firmy, které do stavby lodí vynaloží miliony dolarů, je to ale velký risk. Nikdy totiž nemohou vědět, jestli budou schopni najít zákazníka. Jde vskutku o riskantní strategii.

Značka Perini se podle serveru BBC stala symbolem statusu úspěchu. „Nevěděli, co ještě chtějí. Měli ale pocit, že se dostali do bodu svého osobního úspěchu. Přišel čas na to, aby si do svého majetku přiřadili i loď od firmy Perini,“ řekl ředitel firmy Perini Navi Burak Akgul. 

 

 

Zdroj: BBC, Zet 

Viareggio: Město, kde se staví nejdražší superjachty na světě Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Trump vyzývá senátory, aby zrušili Obamacare

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump nabádá senátory k tomu, aby v úterý hlasovali o zahájení debaty o zrušení systému zdravotního pojištění, který zavedla předchozí hlava …

 2. Ryanair má zájem o odkoupení aerolinek Alitalia

  Byznys ·

  Irská nízkonákladová letecká firma Ryanair Holdings podala nezávaznou nabídku na převzetí krachujících italských aerolinek Alitalia. Agentuře Reuters to v pondělí sděl…

 3. České dráhy získají od společnosti CZ Loko lokomotivy za 240 miliard korun

  Byznys ·

  Firma CZ Loko dodá Českým drahám 12 posunovacích lokomotiv za zhruba 240 milionů korun. Informace vycházejí z dat uveřejněných ve 

  Kushner nesouhlasí, že by uzavíral dohody s Rusy

  Společnost ·

  Zeť prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa Jared Kushner odmítá informace médií, podle kterých ruskému velvyslanci v USA Sergeji Kisljakovi navrhl zřídit…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.