Vezměme si za vzor české zdravotnictví, píší polská média

Velká Británie nebo Švédsko není podle polské zpravodajská televize TVN 24 vzor pro tamní zdravotnictví. Raději by se polští ministři měli podívat na Čechy. Komentátorka z TVN 24 vychází z žebříčku Euro Health Consumer Index (EHCI), jenž srovnává úroveň zdravotnictví ve 35 evropských zemích z pohledu pacienta. Právě Česká republika v něm skončila na 13. místě

Zatímco Polsko v žebříčku předstihlo Albánii - a také Bulharsko, Černou Horu a Rumunsko a skončilo páté od konce, Česko těsně zaostalo za Švédskem. S odstupem je za naprostou špičkou v podobě Nizozemska, Švýcarska a dalších bohatých států, píše autorka. V žebříčku je Česko na 13. místě s počtem 780 dosažených bodů.

„Češi představují naprostou výjimku mezi postkomunistickými státy. Jen jim se povedlo změnit systém tak, že během deseti let postoupili do západoevropské skupiny. Jen o vlas je předstihli Švédové, porazili ale Španělsko i Portugalsko, Itálii a Velkou Británii. Tu, kterou polský ministr zdravotnictví Konstanty Radziwill dává Polsku za vzor,“ píše komentátorka na webu televizní stanice.

Poláci si podle ní úspěch Česka uvědomují: loni si téměř 10.000 pacientů z Polska nechalo operovat šedý zákal v českých nemocnicích na náklady polského zdravotnictví, což umožňují předpisy EU v případě, kdy ve vlasti se na zákrok čeká příliš dlouho. V Polsku na operaci čeká půl milionu lidí, v průměru dva roky, v opolském vojvodství 3,5 roku. Soukromá operace stojí několik tisíc zlotých, zatímco v Česku to zvládnou i za méně než 2500 (asi 15.600 Kč), přičemž pacientovi se po návratu do vlasti proplácí 2200 zlotých.

TVN 24 upozornila, že z nejslabší skupiny hodnocených států se dokázala vymanit i chudá Makedonie. A to tím, že zavedla transparentní elektronický systém, čímž zkrátila fronty v ordinacích. Polsko však od autorů žebříčku sklidilo kritiku za ustavičné experimentování a vyhýbání se ověřeným řešením.

Televize připustila, že během let si Polsko mírně polepšilo v zisku dosažených bodů a že vše není špatné. Potíže s organizací systému i s jeho financováním ale zvětšují zaostávání za nejlepšími. Jedním z problémů jsou i dlouhé čekací lhůty na léčení, které nejen škodí pacientům, ale také zdravotní péči prodražují. A představují problém i v Británii nebo ve Švédsku, kde se třeba na vyšetření u dětského psychiatra čeká 18 měsíců. Právě na tyto vzory se polský ministr odvolává.

Žebříček EHCI sestavuje švédská firma, která stejnou metodou roky zkoumá zdravotnické systémy v 35 evropských zemích. Zkoumání zahrnuje 48 faktorů, které z pacientova hlediska rozhodují o efektivitě systému. Přihlíží se k respektování práv pacientů (včetně práva na informace), dostupnost zdravotnických služeb (fronty), výsledky léčby jednotlivých onemocnění, účinnost prevence či spotřebu léků. Stát může získat maximálně 1000 bodů, minimem je 333 bodů.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Vezměme si za vzor české zdravotnictví, píší polská média Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Nedostatek žen v oblasti technologií se prohlubuje

  Byznys ·

  O tom, jak dostat ženy na pozice v oboru technologií, zejména do správních rad či řídicích pozic, již bylo napsáno hodně. Počet správních rad společností, v nichž nejs…

 2. Trump podle Mattise plně podpořil NATO

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump plně podpořil Severoatlantickou alianci (NATO), řekl v pátek na mnichovské bezpečnostní konferenci ministr obrany USA James Mattis. Je …

 3. Nachází se pod Novým Zélandem další kontinent?

  ·

  K existujícím šesti světadílům by mohl přibýt další – Zélandie. Zatím zůstává celý ukryt pod vodami jižního Pacifiku, píše BBC. Není však žádnou neznámou. Jeho nejvyšš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.