Vesmírná loď Sojuz dnes odstartovala na ISS, veze prvního dánského astronauta

Z kosmodromu Bajkonur dnes odstartovala vesmírná loď Sojuz TMA-18M s trojicí kosmonautů z Ruska, Dánska a Kazachstánu. V pátek ráno středoevropského času se má spojit s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) umožní sledovat přímý přenos přistání Sojzu na ISS na svém webu.

Vůbec první dánský astronaut Andreas Mogensen, zastupující Evropskou vesmírnou agenturu (ESA), a kazašský kosmonaut Ajdyn Ajmbetov stráví na orbitálním komplexu jen deset dní. Jejich ruský kolega Sergej Volkov tam zůstane šest měsíců.

Až trojice mužů v pátek dorazí k cíli, bude na ISS poprvé od roku 2013 pobývat devět lidí. Nyní jsou tam ruští kosmonauti Gennadij Padalka, Michail Kornijenko a Oleg Kononěnko, Američané Scott Kelly a Kjell Lindgren a Japonec Kimija Jui.

Kornijenko a Kelly budou mít v úterý 15. září za sebou už polovinu své nepřetržité roční mise na vesmírné stanici. Trvat má celkem 342 dní a jejím cílem je získat další lékařské a psychologické poznatky nezbytné pro přípravu budoucích dlouhodobých vesmírných letů lidských posádek do hlubokého vesmíru. Zpět na Zemi dopraví Kornijenka a Kellyho v březnu příštího roku Sojuz TMA-18M. Tedy stejná vesmírná loď, která na stanici míří i teď.

Spolu s Mogensenem a Ajmbetovem se 11. září vrátí na Zemi Sojuzem TMA-16M i Padalka, který touto lodí na ISS přiletěl v březnu spolu s Kornijenkem a Kellym.

Posádku orbitálního komplexu podle NASA v příštích měsících čeká více než 250 vědeckých výzkumů a experimentů týkajících se mimo jiné biologie, výzkumu Země, lidského organismu, zdravotnictví, technologického vývoje či astronomického bádání. Pomocí nedávno instalovaného teleskopu CALET například pokračuje pátrání po tajemné temné hmotě, měření kosmického záření a pozorování vysokoenergetických zdrojů v naší galaxii.

 

Zdroj: ČTK

Vesmírná loď Sojuz dnes odstartovala na ISS, veze prvního dánského astronauta Foto: ČTK/AP/Kirill Kudryavtsev

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.