Venezuelu sevřely násilnosti, referenda se zúčastnilo přes 7 milionů lidí

Více než sedm milionů voličů se zúčastnilo nedělního referenda, které ve Venezuele pořádala tamní opozice. Údaje vycházejí od rektorů dohlížejících nad organizací hlasování. Demonstranti se silně postavili proti vládním plánům v uspořádání Ústavodárného shromáždění. Vláda má podle kritiků v úmyslu nahradit parlament novým orgánem, v kterém má v současnosti opozice většinu. Tímto krokem by pak upevnila autokrativní režim prezidenta Nicoláse Madura. O událostech ve Venezuele informoval zpravodajský portál BBC.

Venezuela je silně polarizovanou zemí. Jedna skupina podporuje tamního prezidenta Nicoláse Madura a druhá vyzývá k vyhlášení nových voleb.

Ve Venezuele jsou v posledních měsících na denním programu násilnosti. Během hlasování v hlavním městě Caracasu došlo například k zastřelení zdravotní sestry. Ta přitom podle BBC právě čekala na to, až vhodí svůj lístek do hlasovací urny. Stalo se tak konkrétně poté, co motorkáři podporující prezidenta Madura zahájili palbu a připravili tak o život jednašedesátiletou ženu Xiomaru Soledad Scottovou. Střelba má na svědomí zranění dalších tří lidí.

Opozice z tohoto činu obviňuje „polovojenský gang“. Prokurátoři oznámili, že celou situaci vyšetřují. V nezávislosti na to došlo k unesení, oloupení a zbití tamního novináře Luise Olavarrety. Za tímto činem měli stát rovněž podle BBC provládní příznivci. Žurnalistovi se podle BBC podařilo uniknout. Během násilností ve Venezuele zemřelo od dubna více než sto lidí.

Rektor Centrální univerzity Venezuely, Celia García Arocha, řekl, že referenda se zúčastnilo 6 492 381 lidí. V hlasovacích místnostech v zahraničí šlo přitom o 693 789 státních příslušníků Venezuely. 

Průzkum poukazuje na to, že zřízení Ústavodárného shromáždění odmítá 70 procent Venezuelanů a 80 procent nesouhlasí s politikou socialistické vlády, která zemi přivedla na pokraj bídy a paralyzovala veřejný život.

Ve Venezuele, zmítané už několik let hlubokou ekonomickou krizí, se od dubna konají téměř každý den protesty proti vládě. Demonstrace Madurův režim tvrdě potlačuje, zemřelo při nich již přes sto lidí.

 

Zdroj: BBC, ČTK, Zet

Venezuelu sevřely násilnosti, referenda se zúčastnilo přes 7 milionů lidí Foto: ČTK/EFE/Nathalie Sayago

reklama

Další články

  1. Telegram zavře kanály používané radikály

    Společnost ·

    Komunikační síť Telegram uzavře všechny kanály napojené na teroristy. Oznámil to v neděli zakladatel této šifrované mobilní sítě Pavel Durov. Učinil tak krátce po rozh…

  2. USA zabily šéfa Islámského státu Abú Saída

    Společnost ·

    Šéfa Islámského státu (IS) v Afghánistánu Abú Saída zabil v úterý americký vojenský úder, oznámil to v pátek Pentagon. Spolu s ním zemřeli i další členové této islamis…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.