Venezuelská opozice vyzývá k protestům proti volbám

Venezuelská opozice vyzývá ke svolání demonstrací namířených proti ustavení nového Ústavodárného shromáždění, které Venezuelané volili v neděli. Opozice hlasování bojkotovala a označila za nedemokratickou snahu o upevnění režimu socialistického prezidenta Nicoláse Madura. Kriticky se proti venezuelským volbám a násilnostem vyjádřily USA. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že reakce Washingtonu bude „silná a rychlá“.

Hlasování provázel podle tiskových agentur i opozice značný nezájem voličů. Klíčový Madurův spojenec Diosdado Cabello ale uvedl, že účast byla rekordní. V zemi v den voleb podle prokuratury zahynulo při střetech mezi demonstranty a policií deset lidí, včetně dvou teenagerů.

Stálá americká zástupkyně v OSN Nikki Haleyová na twitteru označila volby za „podvod“ a „krok k diktatuře“. Dodala, že Spojené státy „nezákonnou vládu“ nepřijmou. Podobně se vyjádřily také Peru, Argentina, Kanada, Španělsko, Mexiko, Peru a Kolumbie.

Američtí činitelé, které citovala agentura Reuters, uvedli, že americká vláda zvažuje uvalení sankcí na venezuelský ropný sektor. Washington ale podle těchto představitelů nesáhne k nejtvrdšímu možnému opatření, kterým by byl zákaz dovozu venezuelské ropy do USA. Spojené státy kupují zhruba třetinu venezuelské produkce ropy a jejich případný bojkot by mohl mít pro venezuelské hospodářství fatální následky.

Opozice vyzvala k protestnímu pochodu v metropoli Caracasu už v pondělí a další demonstrace svolala na den, kdy se nové shromáždění sejde. To se má stát do 72 hodin od ohlášení konečných výsledků hlasování, tedy patrně ve středu. „Neuznáváme tento podvodný proces, pro nás žádný nebyl, neexistuje,“ uvedl lídr opozice Henrique Capriles.

Venezuela prožívá nejtěžší politickou a ekonomickou krizi za dlouhá léta a při protivládních protestech tam od dubna zemřelo již 117 lidí a více než 2000 osob bylo zraněno. V pátek a sobotu však davy v ulicích početně zeslábly poté, co vláda protesty zakázala pod hrozbou až desetiletého trestu vězení.

Velká část obyvatel země během hlasování vyslyšela volání opozice ovládající parlament, která projekt prezidenta Madura bojkotovala, neboť ho považovala za nedemokratický krok směřující ke změně ústavy a zakotvení autoritářského režimu. Podle Madura byly volby dalším krokem v boji proti násilné opozici snažící se svrhnout vládu.

 

 

Zdroj: ČTK

Venezuelská opozice vyzývá k protestům proti volbám Foto: sebastorg / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Putin hodlá vyhostit 755 amerických diplomatů

    Společnost ·

    Rusko bude muset podle slov ruského prezidenta Vladimira Putina opustit na 755 amerických diplomatů. Ruská hlava státu to v neděli sdělila v rámci rozhovoru poskytnuté…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.