Venezuelská centrální banka potvrdila recesi, prezident Maduro slíbil reformy

Venezuelská centrální banka potvrdila, že domácí ekonomika je v recesi. Prezident Nicolás Maduro slíbil v příštím roce reformy, které mají zemi ekonomicky pomoci, včetně reformy kontroly domácí měny. Inflace v zemi zůstává nejvyšší na americkém kontinentu. 

Centrální banka poprvé v letošním roce zveřejnila údaje o hrubém domácím produktu. Ty ukázaly, že ekonomika v prvních třech čtvrtletích letošního roku klesala. V prvních třech měsících roku to bylo o 4,8 procenta, ve druhém čtvrtletí o 4,9 procenta a ve třetím o 2,3 procenta. Inflace v listopadu dosáhla 63,6 procenta. Ekonomové a analytici již dlouho předpovídali, že výkon ekonomiky Venezuely, která je členem ropného kartelu OPEC, bude letos nejhorší z velkých ekonomik v regionu.

Maduro na tiskové konferenci obvinil své politické oponenty z poškozování ekonomiky, která je vysoce závislá na ropě, kvůli protestům na počátku letošního roku, které trvaly několik měsíců.

Venezuelský prezident slíbil na příští rok šestiměsíční hospodářský plán, který má zvrátit ekonomický vývoj v zemi za pomoci snížení inflace, zvýšení devizových rezerv, snížení zbytečných nákladů a reformy třístupňového systému devizových kurzů.

Centrální banka uvedla, že demonstrace odpůrců vlády během roku narušily výrobu a distribuci, způsobily nárůst inflace a pokles HDP. Letošní demonstrace byly nejvážnější za poslední desetiletí, o život při nich přišlo 43 osob, včetně protestujících, bezpečnostních pracovníků i Madurových stoupenců.

 

Zdroj: ČTK

Venezuelská centrální banka potvrdila recesi, prezident Maduro slíbil reformy Foto: ČTK: Prezident Venezuely Nicolás Maduro

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.