Venezuele dochází peníze. Má posledních 10 miliard dolarů

Venezuele zbylo pouze 10,5 miliard dolarů v zahraničních rezervách. Vyplývá to z nejnovějších dat tamní centrální banky. Pro zbytek roku země dále dluží zhruba 7,2 miliardy dolarů v nezaplacených splátkách. Čísla ztenčujících se rezerv jsou o to větším problémem ve chvíli, kdy Venezuela čelí humanitární krizi. Kvůli zhroucení ekonomiky země trpí masivním nedostatkem léků a potravin.

Mohlo by vás zajímat

V roce 2011 měla Venezuela v rezervách zhruba 30 miliard dolarů. V roce 2015 to bylo už jen 20 miliard dolarů. Je jen otázkou času, kdy Venezuele zcela dojdou peníze. Podle americké televize CNN je ale těžké tento moment přesně stanovit. 

Podle nedávno vydané finanční zprávy za rok 2016 má země asi 7,7 miliard dolarů ze svých zbývajících 10,5 miliardových rezerv ve zlatě. Aby mohla Venezuela splatit dluhy z minulého roku, vozí zlato do Švýcarska.

Masivní vládní útraty, klesající měna, špatné řízení infrastruktury a korupce jsou faktory, které vyvolaly mimořádně vysokou inflaci ve Venezuele. Očekává se, že v příštím roce inflace vzroste z letošních 1660 % na 2880 %, uvádí Mezinárodní měnový fond. Dalším klíčovým problémem je relativně nízká cena ropy, která je na polovičních hodnotách, než jaké byly v roce 2014. Venezuela má největší zásoby ropy než kterýkoli jiný národ na světě. Dodávky ropy navíc tvoří více než 90 % z celkového vývozu země.

Pro Venezuelu je tak téměř nemožné aby platila své dluhy a import jídla, léků a další náležitostí pro své občany. Venezuelský import klesl za minulý rok až o 50 procent, uvádí tamní výzkumná společnost Ecoanalitica.

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Venezuele dochází peníze. Má posledních 10 miliard dolarů Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.