Venezuela stahuje své největší bankovky, chce tak bojovat s mafií

Venezuelská vláda chce do tří dnů odstranit z oběhu bankovky s nejvyšší nominální hodnotou. Tento krok má být opatření proti pašeráctví a mafii. Podle dat tamní centrální banky existuje v oběhu více než šest miliard stobolívarových bankovek, což je téměř polovina veškerého oběživa.

Venezuelský prezident Nicolas Maduro uvedl, že nouzová vyhláška je zaměřena na „mafii“, která hromadí bankovky v zahraničí. Podle něho drží gangy více než 300 miliard bolívarů v těchto bankovkách s nominální hodnotou 100 bolívarů. Součástí opatření je pak uzavření všech pozemních, námořních i leteckých tras do země.

Venezuelská měna dramaticky poklesla uprostřed raketového tempa inflace v zemi. Sto bolívarů má oficiálně hodnotu patnácti amerických centů, na černém trhu se kupuje za dva centy.

Podle analytiků ale tento krok pravděpodobně zhorší problémy s likviditou v zemi, kde místním obyvatelům už byly nastaveny limity na částky, kterou si mohou vybrat z bankomatů.

Venezuelané si mohou vyměnit stobolívarové  bankovky za nové mince a bankovky o nominální hodnotě od 500 do 20.000 bolívarů. Ty mají začít platit od 15. prosince.

Venezuela není první zemí v posledních týdnech, která skoncovala se svými největšími bankovkami. Na začátku listopadu stáhla Indie z oběhu bankovky s hodnotami 500 a 1000 rupií, které nahradila novými bankovkami v hodnotě 500 a 2000 rupií. To ale způsobilo v zemi chaos a ochromení.

 

 

Zdroj: BBC, CNN, Zet

 

Venezuela stahuje své největší bankovky, chce tak bojovat s mafií Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.