Venezuela reaguje na Trumpovy výroky vojenským cvičením

Ve Venezuele v sobotu začalo dvoudenní celostátní vojenské cvičení, ke kterému byli povoláni i civilisté v záloze. Informovala o tom agentura Reuters. Cvičení vyhlásil prezident Nicolás Maduro v reakci na výroky amerického prezidenta Donald Trumpa. Ten v polovině měsíce prohlásil, že USA zvažují v případě venezuelské krize několik možností, včetně vojenského řešení.

V pátek Spojené státy uvalily na Venezuelu hospodářské sankce, jimiž chtějí znemožnit tamní vládě přístup na finanční trhy v USA. Jde o další ze série sankcí, které USA v posledních týdnech vyhlásily vůči socialistické vládě prezidenta Nicoláse Madura kvůli potlačování opozice. Proti vládě od dubna demonstrují lidé v ulicích. Protesty, které venezuelský režim brutálně potlačuje, mají už na 130 obětí.

"Všichni Venezuelané ve věku od 18 do 60 let musí přispět k obraně národa před útočnými výhrůžkami Spojených států" stálo v prohlášení, které v sobotu odvysílala venezuelská státní televize. Ukázala zároveň několik záběrů, jak se civilisté učí zacházet se zbraněmi.

Venezuelské úřady o cvičení informují pod heslem "Je čas chránit vlast". Podle agentury Reuters se však akce účastní především zaměstnanci státní správy a Madurovi stoupenci.

Opozičník a někdejší prezidentský kandidát Henrique Capriles cvičení na twitteru označil za drahou zábavu a vyzval Madura, aby raději bojoval proti kriminalitě.

Trumpův výrok o možném vojenském řešení situace ve Venezuele podle Reuters hraje Madurovi do karet. Socialistický prezident totiž dlouhodobě tvrdí, že USA vedou proti Venezuele ekonomickou válku a chtějí zemi napadnout s cílem získat kontrolu nad jejím ropným bohatstvím.

Venezuela reaguje na Trumpovy výroky vojenským cvičením Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Harvey si vyžádal v Texasu už dvě oběti

    Společnost ·

    Hurikán Harvey, který se v sobotu už změnil v tropickou bouři, si v americkém státě Texas vyžádal nejméně dvě oběti a 14 osob bylo zraněno. Na 300.000 lidí se ocitlo b…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.