Ven a vyčkávat aneb ekonomické scénáře případného Trumpova vítězství

Zvolení republikána Donalda Trumpa do Bílého domu by znamenalo okamžitý odliv kapitálu ze země. Trh by se obával zejména nepředvídatelnosti newyorského magnáta a vyčkával by, s čím přijde v prvních měsících v prezidentském úřadu. Myslí si to investiční finanční ústav Saxo Bank, který analyzoval možné ekonomické scénáře v případě, že v čele USA stane právě Trump.

„Vzhledem k tomu, že je Donald Trump sám o sobě považován za divokou kartu a těžko predikovatelného politika, tak i ekonomické důsledky by znamenaly znejistění trhu,“ řekl na rádiu Zet ředitel Saxo Bank pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko Pavel Drahotský. Zkušenosti napovídají tomu, že pokud nemají trhy jasně nastavený směr, dojde podle něj s největší pravděpodobností i k odlivu kapitálu ze země.

K tomu by mohlo dojít i v případě, že Američané pošlou příští týden Trumpa do Bílého domu. Firmy realokují své prostředky například do Kanady nebo Mexika a budou vyčkávat na jeho první prezidentské kroky. „V okamžiku, kdy by směrování bylo pozitivní, viděli bychom signifikantní návrat kapitálu zpět do Spojených států. Prvních pár měsíců by ale bylo ve znamení vyčkávání a vysoké obezřetnosti,“ řekl Drahotský. Jak by podle něj mohla ekonomika v této době vypadat? 

Mexiko obětním beránkem

„Mexiko by mohlo být obětním beránkem nebo příkladem, na kterém bude Donald Trump demonstrovat svou sílu,“ předpokládá Drahotský. Nebude tlačit jen na vybudování oné zdi mezi oběma státy a redukci imigrace z Mexika, ale i na americké firmy, které mají v Mexiku své závody, aby přesunuli výrobu zpět do USA. Dá se podle Saxo Bank také očekávat prudký a přímý pád pesa.

Obměna členů Fedu

Trump také vyslovil názor, že americká centrální banka (Fed) byla využita jako politický nástroj současné vlády. „Dá se předpokládat, že by byl vytvářen společenský tlak na to, aby došlo k obměně postupu Fedu a tím pádem i nějakých osob v čele Fedu,“ řekl Drahotský na rádiu Zet. Na druhou stranu se ale podle něj dá čekat změna chování Fedu i v případě vítězství Clintonové. Americká centrální banka bude muset už jen z obezřetnosti dříve či později zvyšovat úrokové míry. „Je jen otázka času, kdy přijde další krize. Pokud by zastihla Ameriku při takto nízkých úrokových mírách, jako máme v současné době, tak Fedu zbývá velmi malý manévrovací prostor.“

Protestní hlasy i v Evropě

Jeho zvolení bude mít pravděpodobně vliv i na ekonomiku a politiku v Evropě. Podle Drahotského lidé volí Trumpa jako demonstraci nespokojenosti se stávajícím systémem. „Inspirovalo by to spoustu politiků béčkové kategorie nejen v Evropě k tomu, aby začali napadat své vlády, snažili se zviditelnit a stavěli by na tomto příběhu. Mnohdy bez konkrétního řešení, jak zlepšit stávající situaci ekonomiky, zvednout jen ten protestní hlas a docílit protestní volby,“ myslí si ředitel Saxo Bank pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.

Nová železná opona?

Realitní magnát se také vyjádřil, že proč nelze dnešní svět uspořádat trochu snadněji. Hovořil o znovunastavení sfér vlivu. Pokud by skutečně byla do světa vržena jakási nová železná opona mezi USA a Rusko, obě tyto ekonomiky by na tom podle Drahotského vydělávaly. „Bylo by jasné, ve kterých zemí může kdo ekonomicky působit. Navzájem by si nevadili,“ řekl s tím, že pro střední Evropu a tedy i Českou republiku by to ale byl šok.

Zelená pro masivní těžbu z břidlice

Drahotský také očekává, že by v případě vítězství Trumpa opět klesla cena ropy. Spojené státy mají totiž výhodu, kterou je technologie těžby z břidlic, které dokáží být efektivnější a levnější než tradiční těžba. „Trump slíbil, že bude tvořit pracovní místa ve Spojených státech. Myslím si proto, že by dal zelenou masivní těžbě z břidlice i za cenu toho, že se sníží cena ropy. Tím by zásadně oslabil vliv Ruska a arabský svět a naopak by posílil vlastní lokální pozici,“ řekl.

 

 

Celý rozhovor s ředitelem Saxo Bank pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko Pavlem Drahotským si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Ven a vyčkávat aneb ekonomické scénáře případného Trumpova vítězství Foto: ČTK/AP/John Bazemore

reklama

Další články

 1. Jak se Airbus stal létající legendou

  Byznys ·

  Evropský výrobce letadel Airbus minulý měsíc překročil významný milník. Singapurským aerolinkám dodal své 10 000. letadlo. Je to o to impozantnější, když letos slaví j…

 2. Kolik vědy se vejde do tří minut?

  ·

  Věda potřebuje neustále nové talenty. Jednou z cest, jak pro ni mladé lidi nadchnout, je skrze její popularizaci. Prostředkem, který jde tomuto trendu naproti, jsou na…

 3. BBC: Čína představila svou novou stíhačku J-20

  Společnost ·

  Čína poprvé veřejně představila svou novou stíhačku J-20. Stroj s dlouhým doletem a schopností vyhnout se radarům armáda představila na letecké show v jihočínském měst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.