„Velmocí ve využívání anonymního Darknetu jsou Spojené státy,“ říká Vladimír Smejkal

Vzrůstající trend nákupů přes internet má i svoji temnou stranu. Skrytá vrstva internetu, neboli Darknet, operuje na principu anonymního připojení. Neviditelná síť je tak podle univerzitního profesora na Unicorn College a autora knihy Kybernetická kriminalita Vladimíra Smejkala prostorem pro obchodování s drogami a zbraněmi. Nejvyšší počet přístupů na Darknet mají podle něj Spojené státy, využívají ho dvakrát více než ostatní země.

„Darknet je vlastně systém mimo běžný internet, mimo to, co nazýváme DMS, který představuje strukturu adres internetu. Adresy Darknetu jsou pro běžného uživatele neviditelné. Viditelné jsou pouze pro ty klienty, kteří jsou tam připojeni přes šifrované připojení,“ vysvětloval pojem Darknet na rádiu Zet Smejkal. Oproti klasickému internetu, jak ho známe my, se tedy jedná o utajenou síť. Skrze Darknet není totiž možné určit, kdo s kým a co komunikuje.

Z toho už jasně vyplývá, že se Darknet nejčastěji využívá pro aktivity, které nejsou legální. Podle Smejkala se jedná zejména o obchody s drogami, zbraněmi a nejrůznějšími padělky. „Jsem přesvědčen, že se jedná o obchody velkého rozsahu. Narazil jsem na údaj, že má Darknet ve vyspělých zemích typu Rusko, Německo, USA, půl milionu denních přístupů a zcela určitě si myslím, že se tam točí velké peníze,“ uvedl Smejkal.

Důkazem toho mohou být statistiky dnes již neexistujícího online obchodu na Darknetu, který nesl název Silk Road (Hedvábná stezka). Ten měl podle Smejkala za svou dobu dvouletého působení obrat 1,5 miliardy dolarů. „Silk Road fungoval jako taková neviditelná eBay, na kterém se prodávaly drogy, padělané výrobky, různé kódy k prolomení autorských práv, ale také zbraně a podobně. Fakt je ten, že proti tomu zasáhla policie a provozovatel byl odsouzen,“ řekl.

Darknet podle Smejkala nejvíce využívají Spojené státy americké. Pozadu ale nezůstávají ani státy jako Německo, Francie, Rusko nebo Brazílie. Z těchto zemí jsou zaznamenávány statisíce přístupů na Darknet denně. I Česká republika má na této síti stopu. „Průměr České republiky se pohybuje kolem 20 tisíc přístupů denně. Nakolik se jedná o nakládání s informacemi a nakolik se jedná o nelegální obchody, to těžko říci,“ uvedl Smejkal.

 

Celý rozhovor o Darknetu s univerzitním profesorem na Unicorn College Vladimírem Smejkalem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

„Velmocí ve využívání anonymního Darknetu jsou Spojené státy,“ říká Vladimír Smejkal Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.