Velkou část Evropy sužují vedra, v ohrožení jsou i ryby

Vlna veder, která v těchto dnech sužuje velkou část Evropy, má už na svědomí lesní požáry, nízkou zemědělskou úrodu či zdravotní problémy řady lidí. Další na řadě mohou být podle expertů například ryby, které se v příliš teplé vodě dusí. Meteorologové očekávají tento týden rekordní teploty ve Španělsku, v Portugalsku či v Německu. Neobvykle vysoké teploty panují i na severu Norska, kde naměřili 32 stupňů Celsia.

V některých oblastech Německa se v úterý teplota přiblížila ke 40 stupňům a řeky jako Rýn či Labe se výrazně oteplují. Philipp Sicher ze švýcarské rybářské asociace řekl agentuře DPA, že se obává tragédie. Podle DPA vylovili už o víkendu rybáři v Hamburku pět tun mrtvých ryb. Hasiči proto začali pumpovat do vodních nádržích vodu, aby je okysličili.

Některé jaderné elektrárny v Německu snížily produkci, protože voda z řek, kterou používají k ochlazování, je příliš teplá. Nízká úroveň hladiny řek ztěžuje i lodní dopravu; na Odře ve východním Německu už podle agentury AP zakázali lodní provoz.

V těchto dnech se výrazně otepluje i voda v oceánech, což má mimo jiné za následek množení baktérii. Například polské úřady kvůli toxickým baktériím zakázaly na padesátce pláží u Baltského moře koupání. Teplota moře tam na některých místech dosahuje až 23 stupňů.

Varování před extrémně vysokými teplotami v důsledku proudění horkého vzduchu z afrického kontinentu vydali meteorologové pro tento týden ve Španělsku a Portugalsku. Už dnes se očekávají teploty až 42 stupňů na jihozápadě Španělska a na jihu Portugalska. Výrazně vyšší teploty, než jsou pro toto období obvyklé, mají ve Španělsku trvat i příští týden.

V obou zemích Pyrenejského poloostrova platí v těchto dnech také extrémně vysoké nebezpečí lesních požárů kvůli vysokým teplotám, dlouhodobému suchu a větrným podmínkám.

Asi jediná oblast Španělska, kde jsou v těchto dnech příjemné teploty, jsou Kanárské ostrovy. Na rozdíl od zbytku Španělska, kde ruť teploměrů stoupí, na Kanárských ostrovech je tomu naopak. O víkendu například na ostrově Gran Canaria naměřili 32 stupňů, v úterý tam ale maxima dosáhla jen 25 stupňů Celsia.

Vysoké teploty škodí i zvířatům; například kočky a psi regulují svou tělesnou teplotu hůře než lidé. Veterináři proto mimo jiné doporučují ochlazovat těmto domácím mazlíčkům hlavu, krk a tlapky studenou vodou.

 

 

Zdroj: ČTK

Velkou část Evropy sužují vedra, v ohrožení jsou i ryby Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Huawei předstihl Apple v prodeji smartphonů

  Byznys ·

  Čínská firma Huawei se stala novou dvojkou v prodeji chytrých telefonů. Předehnala tak americkou společnost Apple. V rámci letošního druhého čtvrtletí prodala 54,2 mil…

 2. Škodovce klesl provozní zisk na 21 miliard korun

  Byznys ·

  Automobilce Škoda Auto v prvním pololetí klesl provozní zisk meziročně o 4,5 procenta na 821 milionů eur (21 miliard Kč). Negativní vliv na výsledek měly směnné kurzy …

 3. BMW postaví v Maďarsku továrnu za miliardu eur

  Byznys ·

  Německá automobilka BMW investuje zhruba miliardu eur (25,6 miliardy Kč) do výstavby nové továrny na výrobu aut v Maďarsku. Továrna s výrobní kapacitou až 150.000 vozů…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.