Velká část Němců si po krachu rozhovorů o vládě přeje nové volby

Velká část Němců si po krachu rozhovorů o vládě přeje předčasné volby. V průzkumu pro televize RTL a n-tv se pro ně vyslovilo 45 procent dotázaných. Dalších 27 procent chce velkou koalici, 24 procent je pro menšinovou vládu.

Předčasné volby jsou po krachu vyjednávání CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených nejpravděpodobnější variantou. Na rozložení politických sil by toho ale zřejmě příliš nezměnily. CDU/CSU by si nyní přišla na 31 procent hlasů (v zářijových volbách 32,9), SPD na 21 procent (20,5), Alternativa pro Německo na 12 procent (12,6), Zelení na 12 procent (8,9), FDP na deset procent (10,7) a Levice na devět procent (9,2).

Téměř polovina oprávněných voličů (49 procent) je přesvědčena, že by v předčasných volbách na kancléřku znovu měla kandidovat Angela Merkelová. Ta dnes takový záměr potvrdila. V případě SPD je pro opětovnou kandidaturu jejího předsedy Martina Schulze jen 29 procent oprávněných voličů.

Průzkum také ukázal, že 53 procent Němců nemá žádné pochopení pro rozhodnutí FDP ukončit sondovací rozhovory o vládě. Tomuto kroku naopak rozumí 43 procent dotázaných. Největší podpory se FDP v tomto ohledu dostalo od příznivců Alternativy pro Německo (80 procent), která si dnes ukončení rozhovorů pochvalovala, a od vlastních voličů (64 procent).

 

Zdroj: ČTK

Velká část Němců si po krachu rozhovorů o vládě přeje nové volby Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Volkswagen vylepšil odhad tržeb i zisku

    Byznys ·

    Německý automobilový gigant Volkswagen počítá s tím, že do roku 2020 navýší tržby o více než 25 procent z rekordních 217 miliard eur (5,5 bilionu korun) loni. V březno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.