Velké národy stále považují ženy za méně schopné, žebříčku vévodí Čína a Rusko

Svět dnes slaví Mezinárodní den žen. K dosažení rovnosti mezi muži a ženami ale zbývá ještě dlouhý kus cesty. Ve své infografice to dokazuje mezinárodní srovnání serveru Statista.com. Agentura pro výzkum veřejného mínění Ipsos se dotazovala 17 551 dospělých lidí v 24 zemích světa. Podívete se, kde lidé nejčastěji definují ženy jako méně schopné.

Důvodem nerovnosti jsou zastaralé postoje a genderové stereotypy, na základě nichž jsou ženy oproti mužům méně schopné. Příkladem může být zažitý stereotyp, podle něhož jsou muži schopni oproti ženám vykonat lépe určité úkony.

Za názorný příklad stereotypu lze považovat domněnku, že muži jsou schopni vydělat větší množství peněz. V mnoha zemích se tato nešťastná představa dotýká i vzdělanosti.

K tomuto neblahému světovému vývoji přispělo nedávno například prohlášení polského nacionalistického europoslance Janusze Korwina-Mikkeho, podle kterého jsou ženy menší, slabší a méně inteligentní než muži. Ostatní členové Evropského parlamentu se naštěstí proti tomuto výroku odvolali. Polskému politikovi nyní podle serveru BBC hrozí pokuta a zbavení hlasovacích práv i dočasný zákaz účasti na aktivitách parlamentu.

Žebříčku nejšovinističtějších národů ale vévodí zejména asijské země. Na první příčce se umístila Čína, kde si 56 procent dotazovaných myslí, že muži jsou schopnější než ženy. Nadpoloviční většina se stejně vyjádřila i v Rusku. Úplně nejlépe si ale nevedly ani západní státy. Spojené státy (22 procent) skončily na pátém místě a za nimi hned následuje Německo (20 procent) a Velká Británie (16 procent).

Zdroj: Statista, Ipsos

 

 

Zdroj: Statista, Ipsos, BBC, Zet

 

Velké národy stále považují ženy za méně schopné, žebříčku vévodí Čína a Rusko Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.