Velký hadronový urychlovač je po dvou letech připraven odhalovat tajemství vesmíru

Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) vyřešila problém, který zdržel obnovení provozu největšího urychlovače částic na světě. Velký hadronový urychlovač částic (LHC) pracovníci CERNu seřizovali dva roky, aby mohl podávat ještě větší výkon. LHC má podle agentury Reuters pomoci odhalit tajemství vesmíru a potvrdit existenci neviditelné temné hmoty. 

Podle prohlášení výzkumného centra způsobil zdržení návratu k běžnému provozu kovový úlomek, který zapříčinil přerušovaný zkrat v jednom supravodivém magnetu umístěném v rozsáhlém podzemním komplexu u švýcarské Ženevy.

Oživení takzvaného "Stroje velkého třesku" muselo být minulý týden kvůli tomuto problému odloženo.

CERN uvedl, že po otestování dříve závadných okruhů, se uvolní cesta pro paprsky částic (svazky protonů). Ty vyjdou z jednoho místa v opačných směrech, projdou skrze sedmadvacetikilometrový tunel, jenž je umístěný 50 až 150 metrů pod zemí, a nakonec se srazí. Celá situace se odehrává při teplotě dosahující - 271°C, tedy blízko nejnižší možné teploty vůbec ( - 273,15 stupně Celsia)

Srážky protonových částic se v červenci 2012 odehrávaly při prvních pokusech za dvojnásobné rychlosti, což vedlo k objevu dlouho hledaného Higgsova bosonu zvaného také „božská částice“.  Americký vědec Steven Hawking o této částici prohlásil, že může zničit celý vesmír. Uvedl to v předmluvě ke kolekci přednášek a esejů o dobývání vesmíru Starmus. 

Srážky protonů uvnitř LHC dosahují téměř rychlosti světla a vytvářejí podmínky, které se odehrávaly před takzvaným velkým třeskem, který vědci považují za okamžik vzniku vesmíru. Stalo se tak před 13,8 miliardami let. Výsledek kolizí protonů se zachycuje v detektorech urychlovače, které následně vědci v CERNu vyhodnocují. Na základě toho poté zjišťují nové informace o vesmíru.

Vědci chtějí pomocí obnoveného provozu LHC prokázat existenci neviditelné temné hmoty, jež má tvořit kolem 96 procent celého vesmíru, ale byla zjištěna jenom díky jejímu vlivu na viditelné objekty.  

 

Zdroj: Reuters, Livescience.com, Unicorncollege, Zet

Velký hadronový urychlovač je po dvou letech připraven odhalovat tajemství vesmíru Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.