Velká Británie po více než 30 letech představí novou jednolibrovou minci

Ministerstvo financí Spojeného království na Nový rok oznámilo, že do 28. března pustí do oběhu novou jednolibrovou minci. Resort rovněž stanovil limit pro stažení aktuálních mincí na polovinu října tohoto roku. Podle serveru CNN je to poprvé, kdy státní pokladna stanovila přesný harmonogram pro měnovou výměnu. Britská královská mincovna věří, že nová jednolibrová mince bude dosud nejbezpečnější mincí v oběhu. 

Je to historický okamžik. Je to totiž poprvé od roku 1983, co jsme zavedli novou jednolibrovou minci,“ řekl tajemník státní pokladny David Gauke. Na výrobu nové mince budou použity nejmodernější technologie, které ji zabezpečí před paděláním. Aktuální librová mince je totiž častým terčem padělatelů. Královská mincovna odhaduje, že 3 procenta librových mincí v oběhu jsou padělky.Nová mince bude mít 12 hran a vyrobena bude ze dvou kovů. Její součástí bude také hologram.

Některé firmy ale vyjádřily nad změnou znepokojení . Nové mince mají jiný tvar a hmotnost, což znamená, že se nevejdou do většiny stávajících automatů, skříněk a nákupních vozíků. Asociace automatů odhaduje, že náklady na přenastavení půl milionu automatů po celém Spojeném království dosáhnou 32 milionu liber.

V rámci zvyšování bezpečnosti Velká Británie od roku 2016 zavádí také plastové bankovky. V září minulého roku se začala do oběhu uvádět plastová pětilibrovka  s podobiznou někdejšího britského premiéra Winstona Churchilla, letos v létě 2017 pak přijde na řadu plastová desetilibrovka se spisovatelkou Jane Austenovou. Do roku 2020 by pak centrální banka měla představit bankovku v hodnotě 20 liber s vyobrazením malíře Josepha Mallorda Williama Turnera, rovněž vyrobenou z plastu.

 

 

Zdroj: Zet, CNN

 

 

Velká Británie po více než 30 letech představí novou jednolibrovou minci Foto: The Royal Mint

reklama

Další články

 1. Česko přivítalo rok 2017. Co ho letos čeká?

  Společnost ·

  Podzimní volby do Sněmovny a kampaň před volbou prezidenta budou patřit mezi hlavní události, které budou ovlivňovat život Čechů v letošním roce. Očekávají se ale i vý…

 2. Pět kuriózních silvestrovských tradic ze světa

  ·

  Chlebíčky a láhev sektu patří na většinu českých silvestrovských stolů. Na Novoroční oběd většinou nechybí čočka. Jak se ale příchod nového roku slaví ve světě? Vybral…

 3. Silvestrovské Auto Zet: Ohlédnutí za rokem 2016

  Tech ·

  Ve speciálním vydání automobilového magazínu Auto Zet se výjimečně nemluví o novinkách ze světa čtyř kol. Petr Horák s předním českým automobilovým novinářem Petrem Ha…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.