Veletržní palác představuje tvorbu architekta Karla Pragera

Na výstavě uvidíte modely, plány a fotografie Karla Pragera při příležitosti jeho nedožitých 90. narozenin. Exponáty jsou zapůjčeny z archivu Architektonického studia Gama, který Prager v roce 1967 založil a z majetku NG v Praze. V průběhu výstavy (20. září až 5. 1. 2014) vydá Nakladatelství Titanic publikaci „Karel Prager: Místo určuje děj".

Autor je známý díky stavbám jako je bývalé Federální shromáždění, Nová scéna v Praze, Ústav makromolekulární chemie na Petřinách a zastřešením Hlavního nádraží v Praze. Patří k tvůrcům, jejichž práce je vnímána ambivalentně.

Někteří ji vzývají, jiní zavrhují jako například budovu Federálního shromáždění. Na tu se často pohledy liší i generačně. Odborníci jí však přisuzují kvality srovnatelné se světovou špičkou své doby.

První Pragerovy stavby pocházejí z 50. let, je také spoluautorem bytových domů v Ostravě Porubě. Jeho nejvýraznější tvorba je spojována především s 60. lety. Prager se věnoval také rekonstrukcím historických objektů, podle jeho návrhu byl opraven třeba kubistický Dům U Černé Matky boží nebo Rudolfinum. Díky Pragerově projektu je dnes v sídle České filharmonie také galerie, jak zamýšleli původní autoři.

Zdroj: ČTK

Veletržní palác představuje tvorbu architekta Karla Pragera Foto: CTK.cz

reklama

Další články

  1. Praha schválila prodej třetiny bytového fondu

    Byznys ·

    Pražští zastupitelé schválili prodej zhruba 1200 bytů v blocích panelových domů, převážně v Hlubočepích. Praha prodejem získá přes 600 milionů korun. Lidé za metr…

  2. BMW zahájila masovou výrobu elektrického vozu i3

    Byznys ·

    Největší výrobce luxusních aut na světě BMW dnes zahájil sériovou výrobu elektrického vozu i3. Menší vůz určený pro jízdu po městě se vyrábí v závodě v Lipsku a je…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.