Veškeré obchodní války přinášejí podle Zemana ztráty všem stranám

Jakákoli obchodní válka podle prezidenta Miloše Zemana přináší ztrátu a neúspěch všem stranám. Dodal, že iniciativa k současné obchodní válce vzešla ze strany Spojených států.

USA uvalily cla na hliník a ocel dovážené z některých států včetně Evropské unie a Číny. Postižené země na to reagovaly zavedením cel na některé americké zboží. Americký prezident Donald Trump následně přistoupil k dalším celním opatřením, stejné kroky chystají ostatní.

Zeman uvedl, že je vychován elementárními učebnicemi ekonomie, které nejsou rozděleny na pravicovou a levicovou ekonomii, a které varují před protekcionismem a celní, tedy obchodní válkou.

"Historicky prokazují, že vždycky, i když to možná byl krátkodobý zisk, to byla nakonec dlouhodobá ztráta," řekl. "Vychován těmito učebnicemi si říkám, že jakákoli obchodní válka, nejenom mezi Amerikou a Evropskou unií, ale i mezi Amerikou a Čínou, Amerikou a Ruskem, je válka, která je takzvaná lose-lose strategy, to znamená přináší neúspěch a ztrátu všem stranám," dodal prezident.

Podle Zemana je pošetilé v případě obchodní války a takzvaného eskalačního schématu říct, kdo "za to ve svém agregátu nese větší vinu". "Ale lze seriózně říci, kdo to začal. A bohužel se obávám, že, i když jsem před chvílí chválil amerického prezidenta, že v tomto případě ta iniciace vzešla ze strany Spojených států," řekl prezident.

 

 

Zdroj: ČTK

Veškeré obchodní války přinášejí podle Zemana ztráty všem stranám Foto: yakub88 / Shutterstock.com: Český prezident Miloš Zeman

reklama

Další články

  1. EU uvalí cla na elektrokola z Číny

    Byznys ·

    Evropská unie (EU) uvalí od čtvrtka cla na dovoz veškerých elektrokol z Číny. Podle Evropské komise (EK) se budou pohybovat 27,5 procenta až 83,6 procenta. Informace v…

  2. Turecko po dvou letech ruší výjimečný stav

    Společnost ·

    V Turecku skončí tento týden výjimečný stav, který byl zaveden po pokusu části armády o puč v červenci 2016. Turecká vládní strana ale v pondělí předložila parlamentu …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.