Veřejný dluh Itálie loni stoupl na rekordních 132,6 % HDP

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie loni stoupl o 0,9 procenta. Tempo jeho růstu tak nepatrně zrychlilo z 0,8 procenta v předchozím roce. O tom informoval ve středu italský statistický úřad. Potvrdil tak svůj odhad z minulého měsíce. Uvedl rovněž, že veřejný dluh loni stoupl na rekordních 132,6 procenta HDP z předloňských 132 procent.

Italská vláda předpokládá, že v letošním roce hospodářský růst dosáhne 1,0 procenta. Itálie by tak měla zůstat mezi nejpomaleji rostoucími ekonomikami v eurozóně, píše agentura Reuters.

Rozpočtový deficit loni podle statistického úřadu činil 2,4 procenta HDP ve srovnání s 2,7 procenta v předchozím roce. Nacházel se tak pod tříprocentním limitem Evropské unie a byl v souladu s vládním cílem.

Itálie má v rámci eurozóny v poměru k HDP druhý nejvyšší veřejný dluh po Řecku. Evropská komise má obavy ohledně schopnosti země udržet tento dluh pod kontrolou. Požaduje, aby Itálie do konce dubna přišla s dodatečnými úspornými opatřeními pro letošní rok v objemu 3,4 miliardy eur (zhruba 92 miliard Kč).

 

 

Zdroj: ČTK

Veřejný dluh Itálie loni stoupl na rekordních 132,6 % HDP Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.