Vedení SPD se přiklání k zahájení rozhovorů s CDU/CSU o složení nové vlády

Předsednictvo německé sociální demokracie (SPD) v pondělí souhlasilo se zahájením jednání s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové o nové vládě. Výsledek ale nemusí nutně představovat složení další velké koalice. Ve hře jsou i další možnosti, je přesvědčen předseda SPD Martin Schulz. O návrhu předsednictva ve čtvrtek rozhodne stranický sjezd sociálních demokratů.

Na pondělní tiskové konferenci se Schulz nechal slyšet, že jeho strana k rozhovorům přistupuje tak, že jejich výsledek není předem daný. „Není žádný automatismus, není žádný časový tlak,“ uvedl jedenašedesátiletý politik, který ještě donedávna vyjednávání o velké koalici striktně odmítal.

Postoj jeho i spolustraníků se ale změnil poté, co zkrachovaly rozhovory o vládě mezi CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými. Žádná jiná realistická možnost na vytvoření většinové vlády než velká koalice totiž není. Ani předčasné volby, o nichž se také uvažovalo, by přitom rozložení politických sil nejspíš téměř vůbec nezměnily.

Sociální demokraté se podle Schulze budou snažit v rozhovorech s CDU/CSU prosadit co nejvíce ze svého programu. Podle toho, jak se jednání, které zřejmě začne příští týden, bude vyvíjet, se pak SPD rozhodne, jakou variantu dalšího uspořádání bude podporovat. Vedle velké koalice existuje také možnost podpory menšinové vlády CDU/CSU. Tu ale Merkelová zatím odmítá.

Velká koalice bývala ve spolkové republice dlouhá desetiletí naprostou výjimkou. Od roku 1949 do roku 2005 taková vláda na celoněmecké úrovni byla jen jedna. Od roku 2005, kdy se kancléřkou stala Merkelová, zažilo ale Německo velkou koalici ve dvou volebních obdobích ze tří.

 

 

Zdroj: ČTK

Vedení SPD se přiklání k zahájení rozhovorů s CDU/CSU o složení nové vlády Foto: Inna Sokolovska / Shutterstock.com: Martin Schulz (SPD)

reklama

Další články

 1. Prosincové Srdíčkové dny pomůžou malé Terezce

  Komerční sdělení ·

  Život dětem ve dnech 4. – 8. prosince 2017 pořádá tradiční předvánoční celorepublikovou sbírku – zimní Srdíčkové dny. Studenti středních škol a učilišť budou veřejnost…

 2. Mzdy zrychlí podle ekonomů svůj růst

  Byznys ·

  Zpomalení růstu mezd ve třetím čtvrtletí ve srovnání s druhém čtvrtletím je dočasné a v dalších čtvrtletích tempo růstu mezd opět zrychlí. Informace vycházejí z vyjádř…

 3. Polovina Britů je pro další referendum o brexitu

  Společnost ·

  Polovina Britů je pro uskutečnění dalšího referenda o tom, zda má jejich země opustit Evropskou unii. Vyplývá to podle agentury Reuters z průzkumu veřejného mínění, je…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.