Vedení řecké levicové strany SYRIZA zamítlo návrh nezaplatit splátku MMF

Vedení řecké vládnoucí levicové strany SYRIZA odmítlo návrh stoupenců jejího tvrdého jádra neuhradit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) příští splátku řeckého dluhu. Takzvaná Levicová platforma taktéž vyzývala podle agentury AP ke znárodnění řeckých bank.  

Ústřední výbor formace SYRIZA ale návrh takzvané Levicové platformy odmítl rozdílem 20 hlasů. Pro zamítnutí hlasovalo 95 z celkem 201 členů výboru, 75 jich bylo proti. Jeden hlasovací lístek byl odevzdán prázdný. Třicet zbývajících členů se před hlasováním odebralo zpět domů, napsala AP.

Řecký ministr životního prostředí a energie Panajotis Lafazanis, který stojí v čele krajního levicového křídla formace SYRIZA, v neděli prohlásil, že odchod Řecka z eurozóny by nebyl katastrofou a nesplacení dlužné částky MMF by nebylo teroristickým činem, citovala jej AP.

Řecký ministr vnitra Nikos Vutsis v soukromé řecké televizi Mega v neděli prohlásil, že Atény další dluhy MMF nesplatí, protože na to nemají dostatek financí. Další dluhy MMF jsou splatné v červnu.

Řecko zoufale čeká na výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) z dobíhajícího záchranného programu, který po prodloužení v únoru končí v červnu. Eurozóna ale odmítá částku, z které chtějí Atény zejména splácet svoje mezinárodní dluhy, vyplatit do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády.

Strana SYRIZA podle AP namísto návrhu svého levicového křídla schválila text, ve kterém stojí, že vláda nepodepíše dohody, jejichž základem by byly předešlé záchranné programy pro Řecko, a odmítne „ultimáta“ fanatiků do úsporných opatření. Strana se ale nadále domnívá, že je možné dosáhnout vzájemně výhodné dohody.

 

Zdroj: ČTK

 

Vedení řecké levicové strany SYRIZA zamítlo návrh nezaplatit splátku MMF Foto: shutterstock.com - Řecký parlament

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.