Vědci z londýnské univerzity vyzkoumali, kdo se skrývá pod pseudonymem Banksy

Vědci z Queen Mary University of London tvrdí, že „odhalili“, kdo se skrývá za uměleckým pseudonymem Banksy. Informoval o tom server The Independent. Pomocí geografického profilování, který používají kriminalisté k vystopování sériových zločinců, dospěli vědci k závěru, že nepolapitelný umělec Banksy je Robin Gunningham. Muž, o kterém se spekulovalo jako o možném Banksym už v roce 2008. 

Mohlo by vás zajímat

Až nyní ale vědci pomocí akademického výzkumu domněnku potvrdili. Analyzovali vzor mezi lokacemi, kde se Banksyho pouliční malby nejčastěji objevují a adresami s blízkým vztahem k Robinu Gunninghamovi. Toho označil za Banksyho novinový článek z roku 2008.

S úkolem najít Banksyho skutečnou totožnost vědci vybrali 140 umělcových děl v Londýně a Bristolu. Místa předpokládají shluky „horkých míst“, které by mohly být dále zúženy a schopny dalším šetřením určit jednotlivce. Vrcholy těchto „horkých míst“ korelovaly s hospodou, sportovním hřištěm, rezidenční adresou v Bristolu a třemi adresami v Londýně. S využitím veřejně dostupných informací následně vědci došli k závěru, že v těchto lokalitách Gunningham žil nebo je navštěvoval. 

Geografické profilování tak podle The Independent poskytlo přesvědčivé důkazy k tomu, že bývalý absolvent Cathedral School v britském Bristolu by skutečně mohl být tajnůstkářský umělec. 

Banksy je jeden z nejúspěšnějších britských umělců současnosti. Mezi nejznámější díla britského anonymního umělce patří například Líbající se policisté (Kissing Coppers) z britského Brightonu nebo Otrocká práce (Slave Labour) zobrazující mladého chlapce, který šije britskou vlajkoslávu. Aukční síň Sincura Group v květnu 2014 odhadovala cenu tohoto díla na 500 až 700 tisíc dolarů. 

 

 

Zdroj: The Independent, Zet

Vědci z londýnské univerzity vyzkoumali, kdo se skrývá pod pseudonymem Banksy Foto: Peter Raymond Llewellyn / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.